Güney Amerika Marajoara Kültürü Seramikleri'nin araştırılması
Investigation of South American Marajoara Culture Ceramics
- Tez No: 746764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL KÖSELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarih öncesi çağlardan itibaren seramik kaplar, üretildikleri toplumlarda sosyal, dini ve kültürel yapıların birer parçası olmuştur. Farklı coğrafyalarda birbirlerinden bağımsız ve herhangi bir bilgi alışverişi yapmamış toplumlar, çoğunlukla benzer üretim teknikleri kullanmış ve sahip oldukları kültürel öğeleri seramik kapların üzerine işleme ihtiyacı duymuşlardır. Bu durum seramik malzemenin ve insan doğasının birleşiminin bir sonucudur. Doğu Amazon bölgesinde, Atlas okyanusu kıyısında yer alan Marajo adası, M.S. 400 ila 1300 yılları arasında yaşamış, gelişmiş bir Kolomb öncesi topluma ev sahipliği yapmıştır. Marajoara kültürünü oluşturan bu toplum, kendisinden önce ve hemen sonrasında yaşamış toplumlara kıyasla daha sofistike seramik üretimi yapmışlardır. Bununla birlikte kendi içerisinde şefliklere ayrılmış olan bu topluluk, seramik üretimini ortak bir kültürel aktivite olarak gerçekleştirmiştir. Bu çalışmanın amacı Marajoara kültürüne ait seramik kapların biçimsel, dekoratif ve kavramsal özelliklerini araştırmak ve seramik kaplar üzerinden Marajoara kültürünün yapısını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Since of the prehistoric times, ceramic forms have been a part of social, religious and cultural structures in the societies in which they were produced. Societies in different geographies that were independent from each other and did not exchange any information, mostly used similar production techniques and needed to embroider their cultural elements on ceramic forms. This is a result of the combination of ceramic material and human nature. Located in the eastern Amazon region, on the coast of the Atlantic Ocean, the island of Marajo, It was home to an advanced pre-Columbian society that lived between 400 and 1300 DC. This society, which formed the Marajoara culture, produced more sophisticated ceramics compared to the societies that lived before and directly after it. At the same time, this community, which was divided into chiefdoms within itself, carried out ceramic production as a common cultural activity. The purpose of this study is to investigate the formal, decorative and conceptual features of the ceramics of the Marajoara culture and to examine the structure of the Marajoara culture through ceramic forms.