12-14 yaş erkek tenisçilerde pliometrik antrenmanların kuvvet, sürat, denge ve çeviklik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
In this study, it was aimed to determine whether the plyometric training to be done for 4 weeks to tennis players in the 12-14 age group has an effect on strength, speed, balance and agility parameters in male tennis players
- Tez No: 746771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma erkek tenisçilerde 4 haftalık pliometrik antrenmanların kuvvet, sürat, denge ve çeviklik parametreleri üzerine etkisinin incelemesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübünden 20 erkek tenis sporcusu katılmıştır. Ön ve son testler aynı ekip tarafından aynı yerde yapılmış ve çalışmaya katılan sporcular 10'u çalışmada, 10'u kontrol grubunda olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Testler kapsamında boy ve kilo ölçümleri, 20 metre hız performans testi, T-testi, pro-agility çeviklik testi, durarak uzun atlama, şınav, mekik, flamingo denge testi ve otur-uzan testi yapılmıştır. Çalışma grubuna 4 hafta (6 gün/hafta) pliometrik egzersiz eğitimi verildi. Araştırmanın istatiksel analizi SPSS 22.0 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımları için Kurtosis-Skewness analizi, betimleyici istatistik için Describtive analizi, grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmaların yapılması için eşleştirilmiş paired-samples t test, ve bağımsız iki örneklem independent-samples t testi, testi yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of 4-week plyometric training on strength, speed, balance and agility parameters in male tennis players. Twenty male tennis players from the Tennis Fencing Mountaineering Sports Club participated in the research. Pre- and post-tests were done by the same team in the same place, and the athletes participating in the study were divided into two groups, 10 in the study and 10 in the control group. Within the scope of the tests, height and weight measurements, 20 meters speed performance test, T-test, pro-agility agility test, standing long jump, push-ups, sit-ups, flamingo balance test and sit-reach test were performed. Plyometric exercise training was given to the study group for 4 weeks (6 days/week). Statistical analysis of the research was done with SPSS 22.0 package program. Kurtosis-Skewness analysis for the normality distribution of the data, Descriptive analysis for descriptive statistics, paired paired-samples t-test for in-group and inter-group comparisons, and independent-samples t-test for two independent samples were used. Statistical significance level was determined as p0.05).