Video oyunlarında derin öğrenme
Deep learning in video games
- Tez No: 746783
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NOYAN TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pekiştirmeli öğrenme şu anda yapay zeka araştırmalarındaki en dinamik alanlardan biridir. Otonomi zamanla daha çok hayatımıza girmekte ve üzerine yoğunlaşılmaktadır. Tezde bahsedilen Pekiştirmeli Öğrenme algoritmaları insan gücüne ihtiyaç duymadan çevre ile etkileşime girerek, deneme-yanılma yoluyla ardışık seçimler yapmayı ve amaca optimum yoldan ulaşmayı öğrenir ayrıca Derin Öğrenme ile birlikte kullanıldığında genelleme yeteneği kazanır. Bu sayede karmaşık ve belirsiz dünya uygulamalarında da kullanılabilir. Tezde Pekiştirmeli Öğrenme algoritmalarındaki gelişmeler incelenerek bir araya getirilmiştir. Pekiştirmeli öğrenmede durum değer ve aksiyon değer fonksiyonları için Derin Öğrenme fonksiyon yaklaşımı kullanılmıştır. Pekiştirmeli Öğrenme algoritmaları, fonksiyon yaklaşımı, fonksiyon yaklaşımında kullanılan mimariler ve hiper parametrelerin ajana etkisi araştırılmış ve testlerle ortaya konmuştur. Çeşitli ödül fonksiyonları pekiştirmeli öğrenme algoritmalarında denenmiş ve çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca ödül fonksiyonu önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reinforcement learning is currently one of the most dynamic areas in AI research. Autonomy comes into our lives more and more over time and we focus on it. Reinforcement Learning algorithms mentioned in the thesis learn to make sequential choices through trial and error and reach the goal in the optimum way by interacting with the environment without the need for human power, and also gain the ability to generalize when used with Deep Learning. In this way, it can also be used in complex and uncertain world applications. In the thesis, the developments in Reinforcement Learning algorithms were examined and brought together. Deep Learning function approach is used for state value and action value functions in reinforcement learning. Reinforcement Learning algorithms, function approach, architectures used in the function approach and the effect of hyperparameters on the agent were investigated and demonstrated by tests. Various reward functions have been tested in reinforcement learning algorithms and inferences have been made. In addition, reward function suggestions were created.