Intrusion detection system in iot networks using machine learning
Makine öğrenmeyi kullanarak ıot ağlarında sözleşme algılama sistemi
- Tez No: 746790
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) hakkında konuştuğumuzda, internet üzerinden bilgi edinmelerini ve dağıtmalarını sağlayan teknolojik yeteneklerle entegre edilmiş herhangi bir fiziksel nesneye atıfta bulunuyoruz. Bireyler, Nesnelerin İnterneti ile bağlantılı güvenlik açıklarının sayısının artmasının yanı sıra konut ortamlarında IoT cihazlarının hızla yayılmasının bir sonucu olarak siber saldırı riski altındadır. Nesnelerin İnterneti cihazları için bir güvenlik çözümü tasarlamak, bu cihazların düşük güç ve işleme yetenekleri nedeniyle zordur. Bu yazıda, IOT ağlarındaki yaygın tehditlerin tanımlanmasına izin veren bir veri akışı sınıflandırma yaklaşımı geliştirme sürecinde IDS kullanımını öneriyoruz, daha fazla doğruluk için basit modifikasyonlarla CNN ve RNN algoritmalarını kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
When we talk about the Internet of Things (IoT), we are referring to any physical object that has been integrated with technological capabilities which let them acquire and distribute information over the Internet. Individuals are at risk of cyber-attacks as a result of the expanding number of security vulnerabilities linked with the Internet of Things, as well as the rapid proliferation of IoT devices in residential settings. Designing a security solution for Internet of Things devices is difficult due to the low power and processing capabilities of these devices. In this paper, we propose use of IDS in the process of developing a data flow classification approach that allows identification of common threats in IOT networks, we utilize CNN and RNN algorithms with simple modifications for further accuracy.