Yersel lazer tarama teknolojilerinin mimarlık eğitiminde yeniden işlevlendirme üzerinden incelenmesi
Examination of terrestrial laser scanning technologies through adaptive re-use in architecture education
  1. Tez No: 746791
  2. Yazar: SİBEL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gelişen teknolojiler ile her alanda olduğu gibi mimarlık alanında da kullanılan sayısal tabanlı teknolojiler ve yöntemleri artmaktadır. Bu durum mimarlık eğitiminde kullanılan yöntemlerin de değişmesine sebep olmaktadır. Temelde tersine mühendislik uygulaması olan yersel lazer tarama teknolojilerinin mimarlıkta kullanımı buna örnek gösterilebilir. Covid-19 salgını acil uzaktan eğitime geçiş sürecinde özellikle mimarlık gibi uygulamalı alanlarda derslerin işleniş yöntemlerinde alternatif arayışları ve müfredat sorgulamalarını beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, mimarlık eğitiminin uzaktan eğitim sürecinde yersel lazer tarama teknolojilerinin yeniden işlevlendirmede yeni bir yöntem olarak kullanımını incelemektedir. Çalışmanın amacı, yersel lazer tarama teknolojilerinin yeniden işlevlendirme projelerinde mimarlığın uzaktan eğitim sürecinde kullanımının, yüz yüze eğitim sürecindeki geleneksel yöntem ile karşılaştırılarak incelenmesi ve verimli bir yöntem olup olmadığının analiz edilmesi ve varsa katkılarının araştırılmasıdır. Bu kapsamda, mimarlık eğitimi, mimarlık ve eğitiminde kullanılan teknolojiler, yersel lazer tarama teknolojileri ve bu alanlarda yapılan çalışmalar incelenerek deneysel çalışmanın alt yapısı oluşturulmuştur. Deneysel çalışmada, tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi kapsamında yersel lazer tarama teknolojilerinden üretilen ortofotonun yöntem olarak kullanımı geleneksel yöntem ile karşılaştırıldığında verimli bir yöntem midir sorusunun cevabı bulgulanmaya çalışılmıştır. Yersel Lazer Tarama teknolojilerinden elde edilen ortofoto görüntülerin tarihi bir yapının yeniden işlevlendirilmesi projesinde kullanılarak dersin uzaktan eğitimde yürütülmesi araştırılacaktır. Uzaktan eğitim sürecinde ortofoto yönteminin kullanıldığı grup deney grubu, yüz yüze eğitim sürecinde geleneksel yöntemin kullanıldığı grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve karşılaştırmalı analiz yöntemine başvurulmuştur. Veriler belirlenen parametreler çerçevesinde hazırlanan değerlendirme kriterleri formlarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ile toplanmıştır. Veriler sayısal olarak analiz edilerek karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerde parametrelere göre ortalama başarı puanları, projelerin en olumlu ve en olumsuz yanları, projelerin genel değerlendirmesi karşılaştırılmış ve bulgular kısmında yorumlanmıştır. Son bölümde ise sonuçlar ortaya konmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technologies, digital-based technologies and methods used in the field of architecture, as in every field, are increasing. This situation causes the methods used in architectural education to change. An example of this is the use of terrestrial laser scanning technologies, which are basically reverse engineering applications, in architecture. During the transition to emergency distance education, the Covid-19 outbreak brings along alternative searches and curriculum searches, especially in applied fields such as architecture. This study examines the use of terrestrial laser scanning technologies as a new method in adaptive re-use in the distance education process of architectural education. The aim of the study is to examine the use of terrestrial laser scanning technologies in the adaptive re-use projects of architecture in the distance education process, by comparing it with the traditional method in face-to-face education process, to analyze whether it is an efficient method and to investigate its contributions, if any. In this context, architectural education, technologies used in architecture and education, terrestrial laser scanning technologies and studies in these fields were examined and the infrastructure of the experimental study was created. In the experimental study, it was tried to find the answer to the question of whether the use of orthophoto produced from terrestrial laser scanning technologies as a method within the extent of refunctioning historical buildings is an efficient method compared to the traditional method. Orthophoto images obtained from Terrestrial Laser Scanning technologies will be used in the project of re-functioning a historical building, and the conduct of the course in distance education will be investigated. The group in which the orthophoto method was used in the distance education process was determined as the experimental group, and the group in which the traditional method was used in the face-to-face education process was determined as the control group. In this research the comparative analysis method was used.The data were collected by the evaluation of the evaluation criteria forms prepared within the framework of the determined parameters by the experts. The data were analyzed numerically and compared. In the analyzes made, the average success scores according to the parameters, the most positive and negative aspects of the projects, the general evaluation of the projects were compared and interpreted in the findings section. In the last section, the results are presented and discussed.