Implementing intrusion detection system in IoT networks using machine learning
Sözleşme algılamanın uygulanmasımakine kullanılan IoT ağlarında sistem öğrenme
- Tez No: 694450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son on yıldan beri Nesnelerin İnterneti (IoT - Nesnelerin İnterneti) çözümleri oluşturulmuştur. ve ulaşım ve kentsel çözümler gibi toplumun farklı dallarında uygulanan örneğin iletişim. Bu şekilde IoT, küresel bir sistemden oluşan yeni bir paradigmadır. birbirleriyle etkileşime girebilen makineler ve cihazlar ağı [4]. IoT yolu değiştiriyor Bazı gerçek dünya sorunları siber ortamda modellenebilir ve bu, küçük görevleri gerçekleştirmek için ağdaki cihaz birimlerini listelemek ve ardından sonuçları gruplandırmak için. Bu işte sürecinde yardımcı olmak olan bir sistem tasarladık ve uyguladık. Bu yaklaşımı uygularken, Aktif Öğrenme olarak bilinen bir makine öğrenimi tekniği kullanıldı. Bu teknik, tahmine neden olma potansiyeli nedeniyle bu çalışma bağlamında seçilmiştir. en düşük etiket sayısına sahip veritabanlarından modeller. Böylece, bir parçacık sürüsü algoritması PSO doğrulamak için denetimli bir öğrenme algoritmasından oluşan veritabanında kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, örnek seçimi için aktif öğrenmeyi kullanmayan ikinci bir tahmine dayalı model başlatıldı. Bu model, bu çalışmanın önerisinden kaynaklanan modelin karşılaştırmalı analizi için bir temel olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Since the last decade, Internet of Things (IoT - Internet of Things) solutions have been created and applied in different branches of society, such as solutions for transport and urban communication, for example. In this way, IoT is a new paradigm, which is composed of a global network of machines and devices capable of interacting with each other [4]. IoT changes the way some real-world problems can be modeled in the cyber environment, and this is due to the ability to list device units on the network to perform small tasks, and then group the results. In this work we have designed and implemented a system whose main purpose is to assist in the process of implementing this approach, a machine learning technique known as Active Learning was used. This technique was chosen in the context of this work, due to its potential to induce predictive models from databases with the lowest number of labels. Thus, a particle swarm algorithm PSO was used on the database, which consists of a supervised learning algorithm to validate the results obtained, a second predictive model was induced, which did not use active learning for sample selection.This model was used as a basis for comparative analysis of the model resulting from the proposal of this work.