COVID-19 pandemisinde hemşirelerin tükenmişlik ve anksiyete düzeyleri ile başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between burnout and anxiety levels of nurses and their coping attitudes during COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 746793
  2. Yazar: İPEK SİMGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemisinde hemşirelerin tükenmişlik ve anksiyete düzeyleri ile başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Araştırma Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 344 hemşire ile 09.02.2022 - 09.04.22 tarihleri arasında çevrim içi ortamda gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri, katılımcıları etik olarak bilgilendirmek ve onaylarını almak amacıyla Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmanın istatistikleri IBM SPSS V25 kullanılarak ortalama, standart sapma, medyan, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Spearman rank korelasyonu ile yapıldı. Hemşirelerin yaş ortalaması 30,83±5,14, %65,4'ü (225) kadın ve %34,6'sı (119) erkektir. Medeni durumları değerlendirildiğinde %45,3'ü (156) bekâr ve %54,7'si evlidir. Kadın hemşirelerin erkek hemşirelere göre daha fazla anksiyete ve tükenmişlik yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and cross-sectional type in order to examine the relationship between the burnout and anxiety levels of nurses and their coping attitudes in the COVID-19 pandemic. The research was carried out online between 09.02.2022 and 09.04.22 with 344 nurses working in Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital and voluntarily accepted to participate in the study. The data of the study were collected using the Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Short Form of Burnout Scale, Short Form of the Coronavirus Anxiety Scale and Coping Attitudes Assessment Scale in order to inform the participants ethically and to obtain their consent. Statistics of the study were made using IBM SPSS V25 with mean, standard deviation, median, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Dunn test, Spearman rank correlation. The mean age of the nurses was 30.83±5.14, 65.4% (225) were female and 34.6% (119) were male. When their marital status is evaluated, 45.3% (156) of them are single and 54.7% are married. It was determined that female nurses experienced more anxiety and burnout than male nurses.