COVİD-19 pandemisinde çalışan cerrahi hemşirelerinin anksiyete, COVİD-19 tükenmişlik ve uyku kalitesinin belirlenmesi
Determination of anxiety, COVİD-19 burnout and sleep quality of surgical nurses working in the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 759093
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişten günümüze insanlar pek çok salgınlarla mücadele etmiştir. Salgınlar bireylerin hayatlarını pek çok açıdan etkilemiştir. Bu salgınlarda hemşirelerde toplumun sağlığını korumaya, bilgilenmesine ve bakım verici rolleriyle gerekeni yapmışlardır. Covid-19 salgını 2019 yılının son aylarında Çin'de başlayıp 2020 yılında tüm Dünyayı etkisi altına almaya başlamıştır. Hemşireler profesyonellikleriyle Covid- 19 salgınında da en önde yerlerini almışlardır. Covid-19'un belirsizliği pek çok alanı etkilemiştir. Covid-19'un yayılmasıyla cerrahi süreç de etkilenmiştir. Ameliyatlar durma noktasına gelip, yoğun bakım üniteleri de Covid-19 hastalarına ayrılmıştır. Cerrahi hemşireleri Covid-19 salgınını ve cerrahi sürecini yürütmüşlerdir. Cerrahi hemşireleri bu süreçte fizyolojik ve psikolojik patojenlere maruz kalmışlardır. Bu nedenle bu çalışmada Covid-19 salgının cerrahi hemşireler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma elektronik ortamda ve kartopu yöntemiyle yapılıp 299 katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmanın; %69,2'si kadın, %30,8'i erkek, %37,5'i bekar, %62,5'i evlidir. Çalışma dört ekten oluşup Sosyademografik Özellikler, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği, Covid-19 Tükenmişlik Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi cevaplandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 25 programı kullanılarak, çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra gruplar arasındaki nicel farklılığın test edilmesinde Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü ANOVA(Varyans) Analizinden yararlanıldı. Elde edilen sonuçlara göre hemşirelerin cinsyetleri, Covid-19 pandemisinde görev almaları, çalıştıkları bölüm, Covid-19 hastalığına yakalanma durumları, pandemi sürecinde kalınan yer hemşirelerin anksiyete, tükenmişlik ve uyku kalitesini belirlemede durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Araştırma bulguları alan yazın bağlamında ele alınarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, people have struggled with many outbreaks. Epidemics have affected the lives of individuals in many ways. In these outbreaks, nurses have done what they need to do to protect, inform and maintain the health of society. The Covid-19 epidemic began in China in the last months of 2019 and began to dominate the world in 2020. The nurses have also taken their place in the Covid-19 outbreak in their professionalism. The uncertainty of Covid-19 has affected many areas. The spread of Covid-19 affected the surgical process. The surgeries have come to a standstill, and the ICU is divided into Covid-19 patients. Surgical nurses have conducted the Covid-19 epidemic and surgical process. Surgical nurses were exposed to physiological and psychological pathogens during this process. Therefore, the effect of the Covid-19 outbreak on surgical nurses was investigated in this study. This study is conducted electronically and via snowball method, and conducted with 299 participants; 69.2% are women, 30.8% are men, 37.5% are single, 62.5% are married. The study consists of four suffixes and the Socialademographic features, Koronavirus anksiyete Scale, Covid-19 consumption Scale and the Pittsburgh Sleep Quality Index were answered. While evaluating the findings obtained in the study, using the SPSS 25 program for statistical analysis, the Independent Sampling t-Test and Single- Directional ANOVA analysis were used to test quantitative differences between groups as well as descriptive statistical methods when evaluating study data. According to the results, the nurses' gender, Covid-19 pandemic, the part where they work, the Covid-19 disease, the pandemic process, the place that remains in the pandemic process differs significantly according to the nurse's condition in determining anxiety, exhaustion and sleep quality. Research findings were discussed and suggested in the context of the field summer.