Yara örtüsü uygulamaları için sentezlenen kitosen/jelatin hidrojelin biyouyumluluk ve biyobozunurluk davranışının istatistiksel olarak değerlendirilmesi
Statistical evaluation of biocompatibility and biodegradability behavior of synthesized chitocene/gelatin hydrogel for wound dressing applications
  1. Tez No: 746821
  2. Yazar: DİLRUBA ÖZNUR KAZANCI GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE PINAR TÜZÜM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, geleneksel yara örtülerine alternatif olabilecek hidrojel hazırlamak için biyouyumlu, biyobozunur ve yeni doku oluşumunu hızlandırma özelliklerinden dolayı kitosan ve jelatin kullanılmıştır. Kitosan, jelatin ve çapraz bağlayıcı miktarının hidrojellerin biyouyumluluğu ve biyobozunurluğu üzerine etkisi istatististiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel çalışma sonucunda belirlenen optimum miktarlara göre hazırlanan hidrojellerde kitosanın molekül ağırlığının biyouyumluluk ve biyobozunurluğa etkisi incelenmiştir. İstatistiksel deneyler Box- Behnken deney tasarım yöntemine göre tasarlanmıştır. Hidrojellerin biyouyumluluğu; şişme oranı, gaz geçirgenliği ve gözeneklilik testleri ile, biyobozunurluğu ise in vitro bozunma ve in vitro enzimatik bozunma analizleri ile izlenmiştir. Analizlerde, insan vücudu kan plazması içeriğine en yakın çözelti olan sentetik vücut sıvısı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Design Expert 13 paket programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve her cevap değişkeni için matematiksel model oluşturularak parametrelerin optimum değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, parametrelerin aynı anda değişmesinin biyomalzemenin özelliklerine olan etkisinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi ile çıkan sonuçların biyomedikal uygulamalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, chitosan and gelatin were used to prepare hydrogels, which can be an alternative to conventional dressings, due to their biocompatible, biodegradable and accelerating new tissue formation properties. The effect of the amount of chitosan, gelatin and crosslinker on the biocompatibility and biodegradability of hydrogels was evaluated statistically. The effect of the molecular weight of chitosan on the biocompatibility and biodegradability of the hydrogels prepared according to the optimum amounts determined as a result of the statistical study was investigated. Statistical experiments were designed according to the Box-Behnken experimental design method. Biocompatibility of hydrogels; swelling rate, gas permeability and porosity tests, and biodegradability were analysed by in vitro degradation and in vitro enzymatic degradation assays. Synthetic body fluid, which is the closest solution to the human body blood plasma content, was used in the analyses. The results obtained were statistically evaluated with the Design Expert 13 package program and a mathematical model was evaluated for each response variable and the optimum values of the parameters were determined. In this study, it is thought that the results of the statistical evaluation of the effect of the simultaneous changes of the parameters on the properties of the biomaterial will contribute to biomedical applications.