Enflasyon döneminde vergilendirme
Taxation during the inflation period
- Tez No: 746822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZDİLER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ekonomi tarihi boyunca bazı kırılmalar olmuştur ve her kırılmanın sonucunda yeni bir milat başlamıştır. Çünkü ekonomiler ihtiyaçlarına cevap bulamadığı noktada yeni arayışlara girmiştir. Ekonominin bu dinamizmini yakından takip etmek ve ayak uydurmak siyasi otoritenin görevidir. Her yeni teoride siyasi otoritenin konumu yeniden değerlendirilmiştir. Aktif rol verilebildiği gibi pasif rol de verilmiştir. Temelde tüm bu değişimler ekonomik dinamizme uygun politikalar üretme çabasından doğmaktadır. Bu çabalar soncunda devletin ekonomiye müdahalesini savunan ya da bunu reddeden anlayışlar mevcuttur. Devletin ekonomiye müdahalesi denilince şüphesiz akla ilk olarak maliye politikası ve araçları gelmektedir. Bu araçlardan vergiler hem kamu finansman aracı olarak hem de gelirin yeniden dağılımı gibi mali olmayan amaçlar içermesi bakımından bu araç oldukça önemlidir. Vergilerin genellikle mali amacına yönelik olguları gündeme alınmaktadır. Oysa ikinci dünya savaşından bu yana tüm ekonomiler için önemli bir parametre haline gelen enflasyonla olan ilişkisi bakımından oldukça dikkate değerdir. Enflasyon, toplum refahını sağlamak ve iyi bir ekonomik görünüm hedefleyen devletler için çözülmesi gereken bir problemdir. Hem uluslararası kuruluşlar hem de devletler bu problemi çözmek için çeşitli yollar denemiştir. Başarılı olan politikalar mevcuttur. Ancak enflasyona karşı kalıcı bir çözüm henüz bulunamamıştır. Devlet, vergiler aracılığıyla ekonomiye aktif müdahalede bulunarak enflasyonla ne ölçüde başa çıkabilir? Uygun vergi politikaları ile enflasyonun etkilerini baskılamak ya da kontrol altına almak mümkün müdür? Çalışmamızda bu sorulara yanıt arayacak, şimdiye kadarki enflasyon ve vergi ilişkisine yönelik uygulamalar incelenecektir. Ayrıca bunun toplumda yansımalarının ne olduğu tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the economy, there have been some breaks and as a result of each breakdown, a new milestone has begun. Because economies have entered into new searches at the point where they cannot find answers to their needs. It is the duty of the political authority to closely follow and keep up with this dynamism of the economy. With each new theory, the position of political authority has been re-evaluated. An active role can be given as well as a passive role. Basically, all these changes arise from the effort to produce policies in accordance with economic dynamism. As a result of these efforts, there are understandings that defend or reject the intervention of the state in the economy. When it comes to the intervention of the state in the economy, fiscal policy and tools come to mind first. Taxes on these instruments are very important both as a means of public financing and in that they contain non-financial purposes such as income redistribution. Facts about the financial purpose of taxes are usually put on the agenda. However, it is quite remarkable in terms of its relationship with inflation, which has become an important parameter for all economies since the second world war. Inflation is a problem that needs to be solved for states that aim to ensure the welfare of society and a good economic outlook. Both international organizations and states have tried various ways to solve this problem. There are policies that are successful. However, a permanent solution to inflation has not yet been found. To what extent can the state deal with inflation by actively intervening in the economy through taxes? Is it possible to suppress or control the effects of inflation with appropriate tax policies? In our study, we will seek answers to these questions and examine the practices related to inflation and tax relationship so far. In addition, it will be determined what the reflections of this are in society.