Yoğun bakım hemşirelerinin COVID-19 korkusu, yaşam doyum düzeyleri ve ilişkili elementler
Intensive care nurses' fear of COVID-19, life satisfaction levels and related factors
  1. Tez No: 746836
  2. Yazar: FATMA MERVE ÖZAKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin COVID-19 korkusu, yaşam doyumu düzeyleri ve ilişkili etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021 Ocak-Mart tarihleri arasında, bir şehir hastanesinin yoğun bakım ünitesinde çalışan 91 yoğun bakım hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Hemşire Tanıtım Formu, Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği (KKÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-correlational type to determine the COVID-19 fear of covid-19, life satisfaction levels and related factors. The study was conducted between January-March 2021 with 91 intensive care nurses working in the intensive care of a city hospital. The data of the study was obtained by Nurse Demonstration Form, The Fear of COVID-19 Scale (KKO) and the Satisfaction With Life Scale.