Elektorokonvülsif tedavi öncesi uygulanan progresif kas gevşeme egzersizinin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercise on anxiety before the electroconvulsive therapy
- Tez No: 746846
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, bipolar ve depresyon hastalarına uygulanan elektorokonvülsif tedavi (EKT) yöntemi öncesi progresif kas gevşeme egzersizinin anksiyete düzeyine etkisini incelemektir. Yarı deneysel dizaynda gerçekleşen çalışmanın verileri; 01.012.2019-29.10.2020 tarihleri arasında bir Eğitim Araştırma Hastanesinde yatan hastalardan tedavi gören, bipolar ve depresyon tanısı alan ve ilk defa EKT uygulanacak olan 30 hasta toplandı. Veriler, sosyo-demografik bilgi formu, Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Anksiyete Görsel Analog Skalası–VAS ile değerlendirildi. Verirlerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı testler, Friedman ve t-testi kullanıldı. Araştırmada EKT öncesi uygulanan progresif kas gevşeme egzersizinin Anksiyete-VAS üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğu bulunurken (p>0.05), Durumluk Anksiyete üzerine etkisi olmadığı görüldü (p>0.05). Bir sonraki EKT sürecinde hastalarında anksiyete düzeyine de etki etmediği görüldü (p>0.05). Vital bulgulardan nabız ve solunum düzeylerin de anlamlı değişimler gözlendi (p>0.05). EKT öncesi progresif kas gevşemenin görsel analog ile ölçülen anksiyete üzerine kısa vadede etki gösterdiği, uzun vadede etki göstermediği bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of progressive muscle relaxation exercise on anxiety with bipolar and depressive patients before the electroconvulsive therapy (ECT). A quasi-experimental design study's data was collected with the 30 bipolar and depression in-patients who received the ECT treatment first time in the hospital, between the date 29 May 2020 and 29 October 2020. The data collected with information form, STAXI State anxiety scale, and Anxiety visual analogue scale (VAS).. The data analyzed descriptive statistic, t-test, and the Friedman test. In the research, it was found that the VAS anxiety level was the statistically lower cause of the progressive muscle relaxation exercises (p0.05). It also not effected the next ECT treatment - anxiety level (p>0.05). The meaning changes were found in pulse and breathing, as a vital sign (p>0.05). Although the short term effect was found on Anxiety-VAS before the ECT treatment in order to progressive muscle relaxation exercises, the progressive exercise was not an effective method in the long term process.