Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın yoksulluğu ve kadın girişimciliğine ait haberlerin ulusal yazılı basında temsili: Karşılaştırmalı bir analiz
The representation of the news on women's poverty and women's entrepreneurship in the context of gender in the national printed press: A comparative analysis
- Tez No: 746845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişten günümüze her daim var olan yoksulluk küreselleşme ile beraber giderek derinleşmekte ve tüm toplumların sorunu haline gelmektedir. İnsanları tüketicilik üzerinden tanımlayan neoliberal süreçler küreselleşme ile birlikte yoksullukların daha da artmasına ve derinleşmesine neden olmaktadır. Toplumlarda ve hanelerdeki yoksulluktan daha çok etkilenen bireyler olarak kadınlar yoksulluğu daha yoğun yaşamakta ve bu durumdan daha çok etkilenmektedirler. Ekonomik anlamda da dezavantajlı konumda olan kadınlar öncelikle bu durumdan kurtulabilmek, aile ekonomisine katkıda bulunabilmek adına daha sonra da kendi sosyal- kültürel gelişimlerine katkıda bulunabilmek adına girişimciliğe yönelebilmektedirler. Girişimci olan kadınlar toplumda aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak daha farklı konumlandırılmakta, yaptıklarından başarı öyküleri olarak bahsedilmekte, yoksul kesimler ve kadınlar ise daha çok mağdur olarak yansıtılarak dramatize edilmektedirler. Tüm bunlardan yola çıkarak bu tez çalışmasında ulusal yazılı basında kadınlara ait yoksulluk ve girişimcilik haberlerinin nasıl dile getirildiği ve sunulduğunun farklı ideolojik yapılara sahip Hürriyet ve Sözcü gazeteleri üzerinden eleştirel söylem analizi ile ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Hürriyet ve Sözcü Gazetelerinin 01 Ocak- 31 Haziran 2021 tarihleri arasındaki 90 tane kadın yoksulluğu ve kadın girişimciliğine ait haberlerin 37 tanesine eleştirel söylem analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda Hürriyet Gazetesi' nde kadın yoksulluğunun görmezden gelindiği, kadın girişimciliği haberlerinin ise hane ve ülke ekonomisine olan katkılarının vurgulanarak devlet ve kurumlar tarafından desteklendikleri haberler şeklinde ele alınmıştır. Sözcü Gazetesi' nde ise kadın yoksulluğu haberlerinin iktidarı eleştirmek için muhalefet tarafından dile getirildiği haberler olarak sunulduğu, kadın girişimciliği haberlerinin ise bireysel başarılar ve kooperatif destekli işler olarak sunulduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty, which has always existed from the past to the present, is getting deeper with globalization and is becoming a problem for all societies. Neoliberal processes that define people through comsumption cause poverty to increase and deepen with globalization. As individuals who are more affected by poverty in societies and households, women experience poverty more intensely and are more affected by this situation. Women, who are also economically disadvantaged, may turn to entrepreneurship to get rid of this situation, contribute to the family economy, and then to contribute to their own social-cultural development. Women who are entrepreneurs are positioned differently in society as individuals who can contribute to the family and the country's economy and stand on their own feet; their achievements are mentioned as success stories, while the poor and women tend to be portrayed as victims. Based on all these aspects, in this thesis, it is aimed to reveal how the news about women's poverty and entrepreneurship are expressed and presented in the national print media through a critical discourse analysis through the newspapers Hürriyet and Sözcü, which have different ideological structures. In this context, critical discourse analysis was applied to 37 of the 90 news about women's poverty and women's entrepreneurship in Hürriyet and Sözcü Newspapers between January 01 and June 31, 2021. As a result of the analysis, it was found in the Hürriyet Newspaper that women's poverty was ignored and the news about women's entrepreneurship was supported by the state and institutions by emphasizing their contribution to the household and national economy. In Sözcü Newspaper, it was observed that the news about women's poverty was presented by the opposition as news to criticize the government, and the news about women's entrepreneurship was presented as individual achievements and cooperative supported works.