Yük-hız ilişkisi kullanılarak 1 maksimum tekrar tahmini güvenilir midir? : Farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Is the 1 repetition maximum estimation reliable using the load-velocity relationship? : Comparison of different methods
- Tez No: 746849
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, direnç antrenmanı geçmişine sahip erkek katılımcıların serbest ağırlık ve Smith makine barbell bench press egzersizindeki doğrudan ölçülen 1 Maksimum Tekrar (1 MT) ile yük-hız ilişkisinden elde edilen 1MT Minimal Hız Eşiği (1 MTMHE) ve 1 MT Sıfır Hızdaki Yük (1 MTSHY) tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu en az 5 yıl direnç antrenmanı geçmişine sahip rekreasyonel amaçlı vücut geliştirme branşıyla ilgilenen 15 erkek (Ortalama ± Standart Sapma, yaş: 25 ± 2.94 yıl, beden ağırlığı: 88 ± 7.64 kg, boy: 1.78 ± 0.04 cm) oluşturmuştur. Çalışma toplam 4 oturumda gerçekleştirilmiştir. 1. ve 2. oturumda serbest ağırlık ve Smith makine barbell bench press 1 MT ve hızı belirlenmiştir. 3. ve 4. oturumda yük-hız profili oluşturmak için 1.ve 2. oturumlarda belirlenmiş 1 MT'in %30-85 arasındaki yükler kullanılıp hem Smith makine hem de serbest ağırlık barbell bench press egzersizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan toparlanma için geri bildirim alındıktan sonra 3. ve 4. oturumlardaki aynı prosedür bir kez daha tekrarlanmıştır. Katılımcıların hem serbest ağırlık hem de Smith makinedeki gerçek 1 MT değerleri ile 1 MTMHE ve 1 MTSHY değerleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için ilişki testi yapılmıştır. Gerçek 1 MT ve tahmin yöntemlerinden elde edilen değerlerinin karşılaştırılmasında ise Varyans Analizi ve bağımsız grup t-testi yapılmıştır. Verilere bakıldığında hem Smith makinede hem de serbest ağırlık barbell bench press egzersizinde ölçülen 1 MT ile 1 MTSHY ve 1 MTMHE arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Tahmin yöntemlerinin test-retest sonuçlarına bakıldığında serbest ağırlık için 1 MTMHE (ICC =,993), 1 MTSHY (ICC =,992); Smith makine için, 1 MTMHE (ICC =,992), 1 MTSHY (ICC =,987) bulunmuştur. Ölçülen 1 MT ile korelasyonlar serbest ağırlıkta, 1 MTMHE (r=,937), 1 MTSHY (r =,923); Smith makinede, 1 MTMHE (r =,949), 1 MTSHY (r =,918) bulunmuştur. Sonuç olarak, yük-hız ilişkisinden 1 MT tahmininin geçerli olduğu, tahmin yöntemlerinin test-retest sonuçlarına göre güvenilir olduğu belirlenmiştir. Pratisyenler, barbell bench press egzersizinin Smith makine veya serbest ağırlıkta yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın yük-hız ilişkisini kullanarak 1MT'yi tahmin edebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the minimal velocity threshold 1RM (1 RMMVT) and load at zero velocity 1 RM (1 RMLD0) estimation methods are obtained from load-velocity relationship with directly measured 1 Repetition Maximum (1 RM) in the free weight and Smith machine barbell bench press exercise of male participants who have resistance training background. The participant group of the study consisted of 15 men (mean ± standart deviation, age: 25 ± 2.94 years, body weight: 88 ± 7.64 kg, height: 1.78 ± 0.04 cm) who were interested in recreationally bodybuilding with at least 5 years of resistance training background. The study was carried out in 4 sessions in total. Free weight and Smith machine barbell bench press 1 RM and their velocity were determined in the 1st and 2nd sessions. In order to create a load-velocity profile in the 3rd and 4th sessions, both Smith machine and free weight barbell bench press exercises were performed by using the loads between 30-85% of 1 RM determined in the 1st and 2nd sessions. After receiving feedback from the participants for recovery, the same procedure in the 3rd and 4th sessions was repeated once again. A correlation test was performed to determine whether there was a relationship between the participants' real 1 RM values in both the free weight and Smith machine and their 1 RMMVT and 1 RMLD0 values. In order to compare the values obtained from real 1 RM and estimation methods, Analysis of Variance and independent group t-test were performed. Based on the data analysis, no significant difference was found between measured 1 RM with 1 RMLD0 and 1 RMMVT in both Smith machine and free weight barbell bench press exercise (p>0.05). Considering the test-retest results of the estimation methods, for free weight, 1RMMVT (ICC =,993), 1RMLD0 (ICC =,992); for Smith machine, 1 RMMVT (ICC ,992), 1 RMLD0 (ICC= ,987) were found. The correlations with measured 1 RM for free weight 1 RMMVT (r =,937), 1 RMLD0 (r =,923); for Smith machine, 1 RMMVT (r =,949), 1 RMLD0 (r =,918) were found. Consequently, estimation 1RM from load-velocity relationship is valid and prediction methods are reliable. Therefore, practitioners can estimate the 1RM by using the load-velocity relationship regardless of whether the barbell bench press exercise is performed on the Smith machine or free weight.