Çelik üretim cüruflarında mangan oksit (MnO) ve demir (II) oksit (FeO) tayinlerinin farklı analiz metotları ile karşılaştırılması
Comparison of manganese oxide (MnO) and iron (OO) oxide (FeO) determination in steel production slag with different analysis methods
- Tez No: 746854
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çelik üretim proseslerinde birincil ve ikincil üretim yapan tesislerde yan ürünlerin doğru bir şekilde karakterizasyonu önemlidir. Çıktı yan ürünlerin (çelik üretim prosesi cüruflarının) kimyasal ve mineralojik tayini tez çalışması kapsamında değerlendirilmiştir. Konverter (BOF) cüruflarının içeriği bazik oksit yapıda bulunan kalsiyum oksit, magnezyum oksit, mangan oksit gibi fazlardan ve asidik oksit yapıdaki silisyum dioksit ve demir (II) oksitlerden oluşmaktadır. Konverter cüruflarındaki Fe yapısının genel olarak Fe2O3 ve Fe3O4 formunda olduğu tespit edilmiştir. Pota fırını (LF) cüruflarının genel yapısının ise kalsiyum alüminat formunda olduğu, minör faz olan demir (II) oksit ve mangan oksit gibi fazların yapı içerisinde %5'den küçük olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada gerçekleştirilen tüm karakterizasyon işlemleri ayrıntılı bir şekilde karşılaştırılarak raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Characterization of by-products is crucial for primary and secondary steel producers. The chemical and mineralogical determination of the slags have been evaluated within the scope of characterization methods in this study. The content of converter (BOF) slags consists of phases such as CaO, MgO, MnO in basic oxide structure and SiO2 and Fe-oxides in acidic oxide structure. It has been determined that the Fe structure in converter slag is generally in the form of Fe2O3 and Fe3O4. It has been observed that the general structure of ladle furnace (LF) slags is in the form of calcium aluminate, and the minor phases such as FeO and MnO are less than 5% in the structure. All characterization processes performed in this study were compared and reported in detail.