Farklı oranlarda kalsiyum katkısının döküm ZK60 magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calcium added as-cast ZK60 magnesium alloys on microstructure and mechanical properties with high temperature tensile tests
  1. Tez No: 746856
  2. Yazar: AYKAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Magnezyum alaşımları, hafiflik, yüksek özgül mukavemet, yüksek ısıl iletkenlik, yüksek boyutsal kararlılık, yüksek titreşim sönümleyebilme, iyi işlenebilme ve dökülebilme özelliği nedeniyle başta otomotiv, havacılık, uzay sanayi gibi birçok sektörde kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada; dökülebilir ve işlenebilir özelliklere sahip ZK60 magnezyum alaşımlarına farklı oranlarda Ca katkısıyla dökümü yapılan alaşımların yüksek sıcaklık çekme testleri sonucu mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkisi incelenerek otomotiv sanayisi için ikame edilebilirliği araştırılmıştır. 5 farklı Ca karışım oranı belirlenerek inert gaz atmosferi altında dökümleri yapılmış ve 3 farklı sıcaklık parametresi seçilerek sıcak çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Döküm ve sıcak çekme testleri sonrası mikroyapı incelenerek intermetalik fazlar belirlenmiş, Işık ve Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) altında çekme ve kırılma yüzeyleri karakterize edilmiştir. Farklı sıcaklıklardaki sıcak çekme testleriyle de mukavemet ve diğer mekanik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla değerlendirilerek otomotiv sektöründe kullanılmakta olan yapısal ve güç aktarım parçaları yerine ikame edilebilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys have superior properties like lightness, high specific strength, high thermal conductivity, high dimensional stability, high vibration damping, good machinability, and castability so that they can find use in many areas primarily in the automotive, aviation, and space industries. In this study; it has been investigated the effect on microstructure and mechanical properties of high-temperature tensile tests applied to the Ca added at various content into ZK60 magnesium alloys cast having castable and machineable which is replaceable for the automotive industry. 5 different Ca content mixtures have been determined for 3 different temperature parameters and high-temperature tensile tests have been performed. The intermetallic phases have been determined after casting and high-temperature tensile tests and have characterized the tensile and fractured surfaces under an optical and scanning electron microscope (SEM). Strength and other mechanical properties have been examined at various high-temperature tensile tests. The results obtained have been evaluated for replaceability for the structural and powertrain parts for the automotive industry.