Ekoturizm algısı ve açık alan rekreasyonuna katılım düzeyleri: Giresun Üniversitesi örneği
Perception of ecotourism and levels of participation in open space recreation: The case of Gi̇resun University
- Tez No: 746857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Merak duygusuyla başka yerleri görmek, açlık gereksinimlerini gidermek gibi amaçlarla varoluşundan bu yana seyahat eden insanoğlu çeşitli turizm faaliyetine katılmış veya bu faaliyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Doğa temelli bir turizm olan ekoturizm ise gelenekselleşen kitle turizminin yerini alarak, insanoğlunun 2000'li yıllarla birlikte yoğun şekilde tercih ettiği bir turizm faaliyeti olarak öne çıkmıştır. Fiziki - coğrafi yapısı ve mevsimsel özellikleri açısından deniz-kum-güneş üçlüsünden yararlanması pek mümkün olmayan Giresun, kitle turizmi yerine yoğun olarak tercih edilmeye başlanan rekreasyon ve doğa temelli turizm faaliyetlerinden olumlu sonuçlar alabilir. Giresun, özellikle yaylalarının büyüleyici bozulmamış çevresi, ilginç mimarisi ve yerel kültürel özellikleriyle dikkat çeken bir doğaya sahip olmasını avantaja çevirebilir. Bu çalışmanın amacı, Giresun Üniversitesi çalışanları (akademik – idari –personel ve işçiler) ve öğrencilerinin Giresun'da var olan ekoturizm özellikleri hakkındaki algılarını ortaya koymak, Giresun ilinde gerçekleştirilen ekoturizm ve açık alan rekreasyonu faaliyetlerine katılım düzeylerini belirlemektir. Çalışmada ekoturizm algısının ve açık alan rekreasyonu faaliyetlerine katılım düzeylerinin ölçüldüğü ölçekler kullanılmış ve bu ölçekler Google Formlar aracılığıyla online olarak 392 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için temel belirleyici istatistikler, t testi ve ANOVA analizleri SPSS programı aracılığıyla yapılmıştır. Bu çalışmada turizm olanaklarının çeşitlendirilmesi ile kırsal alanların sürdürülebilir gelişiminde ekoturizmin rolünün belirlenmesi ve Giresun'un ekoturizm potansiyelinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca bu çalışma ile konuyla ilgili Giresun'da faaliyet gösteren turizm firmalarına ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans, who have been traveling since their existence for the purposes of seeing other places with a sense of curiosity and satisfying their hunger needs, have participated in or caused the emergence of various tourism activities. Ecotourism, which is a nature-based tourism, has come to the forefront as a tourism activity that people have preferred intensely with the 2000s, replacing the traditional mass tourism. Giresun, where it is not possible to benefit from the sea-sand-sun trio in terms of its physical - geographical structure and seasonal characteristics, can get positive results by making use of recreation and nature-based tourism activities, which have started to be preferred intensely instead of mass tourism. Giresun can take advantage of the remarkable nature of its highlands, especially with its fascinating unspoilt surroundings, interesting architecture and local cultural characteristics. The aim of this study is to reveal the perceptions of Giresun University employees (academic - administrative - personnel and workers) and students about the ecotourism features that exist in Giresun, and to determine their level of participation in ecotourism and outdoor recreation activities in Giresun. In the study, scales measuring the perception of ecotourism and participation in outdoor recreation activities were used, and these scales were applied to 392 people online via Google Forms. In order to examine the relationships between the variables in the research, the main determinant statistics, t-test and ANOVA analyzes were made through the SPSS program. In this study, it is important to determine the role of ecotourism in the diversification of tourism opportunities and the sustainable development of rural areas and to evaluate the ecotourism potential of Giresun. In addition, this study aims to contribute to tourism companies operating in Giresun and the literature on the subject.