Silis dumanı katkılı geopolimer harçların mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and physical properties of silica fume added geopolymer mortars
  1. Tez No: 746861
  2. Yazar: BUKET OSMANÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKHALLAD MOHAMMED MAWLOOD AL-MASHHADANI, DR. YURDAKUL AYGÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, silis dumanı belirli bir oranlarda modifiye edilmiş ve bu malzemelerden elde edilen Geopolimer kompozitlerin mekanik özellikler ve dayanıklılık açısından etkileri incelenmiştir. Araştırmalar laboratuvar çalışmalarıyla destelenerek %5, %10, %15 oranlarında silis dumanı, 8M ve 16M sodyum hidroksit (SH) (NaOH), sodyum silikat (SS) (Na2SiO3), uçucu kül, cüruf ve kum malzemesi kullanarak oluşturulmuştur. Silis dumanı katkılı uçucu kül-cüruf tabanlı Geopolimer harç numuneleri için basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı, fiziksel özellikler, yüksek sıcaklık, donma çözülme, yayılma tablası ve priz süresi araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, silica fume was modified in certain proportions and the effects of Geopolymer composites obtained from these materials in terms of mechanical properties and durability were investigated. The researches were supported by laboratory studies and were created by using 5%, 10%, 15% silica fume, 8M and 16M sodium hydroxide (SH) (NaOH), sodium silicate (SS) (Na2SiO3), fly ash, slag and sand materials. Compressive strength, ultrasound transmission rate, bending strength, physical properties, high temperature, freeze-thaw, spreading table and setting time were investigated for silica fume added fly ash-slag-based Geopolymer mortar samples.