Rüzgar-güneş hibrit enerji sistem tasarımı: Balıkesir örneği
Wind-solar hybrid energy system design: Balikesi̇r case
- Tez No: 746883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, nüfus artışı, sanayileşme ve küreselleşme gibi nedenlerle enerjiye olan ihtiyaç artmaktadır. Artan ihtiyacı karşılamak için alternatif kaynak arayışları önem kazanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları temiz ve tükenmemesinden dolayı özellikle tercih edilmektedir. Türkiye coğrafi konumu, yer altı zenginlikleri ve enerji kaynakları açısından zengin potansiyele sahip bir ülkedir. Bu sebeple çalışmada güneş ve rüzgâr enerjisinin birlikte kullanıldığı hibrit sistem tasarımı verimlilik analizleri yapılmıştır. Analizler için meteorolojik ve coğrafi konum itibari ile rüzgâr ve güneş enerji santrallerinin kurulmasına elverişli olan Balıkesir İli tercih edilmiştir. Analizlerde gerçek verilere yakın değerler gösteren PvSOL programı kullanılmıştır. Hibrit sistemler, kurulu kapasiteleri 7 ile 50 KW arasında değişen 10 farklı durum için tasarlanmıştır. Çalışmalarda şebekeden bağımsız ve şebekeye bağlı sistem tasarımları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Şebekeden bağımsız sistemlerde kurulu güç kaynağına ve üretilen enerjiye bağlı olarak, akümülatör ve şarj kontrolörleri seçilmiştir. Şebekeye bağlı sistemlerde akümülatöre ihtiyaç yoktur. Analizlerde sistem tasarımlarında güneş paneli, rüzgâr türbin, konvertör, regülatör ve akü sistemleri gibi tüm ekipmanların seçimi yapılırken verimlilik değerleri incelenmiştir. Çalışmanın şebekeye bağlı ve şebekeden bağımsız farklı kurulu güç kapasitesine sahip hibrit sistemlerin tasarlanmasında yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the need for energy is increasing due to technological developments, population growth, industrialization and globalization. In order to meet the increasing need, the search for alternative sources has gained importance. Renewable energy sources are especially preferred because they are clean and inexhaustible. There are a lot of renewable energy resources in Turkey, making it a country with a lot of potential. For this reason, efficiency analyzes of hybrid system design, in which solar and wind energy are used together, were carried out. Balıkesir Province, which is suitable for the establishment of wind and solar power plants, was preferred for the analyzes due to its meteorological and geographical location. PvSOL program, which shows values close to real data, was used in the analysis. Hybrid systems are designed for 10 different situations with installed capacities ranging from 7 to 50 KW. In the studies, off-grid and grid-connected system designs were analyzed separately. Accumulators and charge controllers have been selected depending on the installed power source and the energy produced in off-grid systems. There is no need for an accumulator in gridconnected systems. In the analysis, efficiency values were examined while selecting all equipment such as solar panels, wind turbines, converters, regulators and battery systems in system designs. The study aims to guide the design of hybrid systems with varying installed power capacities both connected to the grid and independent of it.