Implementing digital transformation strategy; the case of a local Turkish bank
Dijital dönüşüm stratejisinin uygulanması; yerel Türk bankası örneği
- Tez No: 746952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bankaların dijital dönüşüm süreci, bu milenyumda gelişmiş işletmelerin en belirgin özelliği haline gelen bir trend veya benimseme seçeneği olmaktan çıkıp, rekabetçi piyasalarda büyüyen finans işletmeleri için bir zorunluluk haline geliyor. Bu Tez çalışmasının amacı, tanımlayıcı nitel araştırma metodolojisi aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde biri“Banka”nın dijital dönüşüm stratejisinin avantajlarına ve etkinliğine ışık tutmaktır. Banka dijital dönüşümü uygulamaya karar verdiğinde, tüm banka yönetim kademelerinin uzun yıllar boyunca strateji yol haritası oluşturmak, doğru iş modelini şekillendirmek ve ardından uygun Fintech projelerini şekillendirmek için işbirliği yapması gerekiyor.Finans sektörü ve bankalar, küresel pazarda rekabet avantajlarını geliştirmeye devam etmek için dijital dönüşüm stratejisinden en çok etkilenen sektörlerdir.“Fintech”,“finansal teknoloji”nin kısaltmasıdır. Bu nedenle Fintech, hem bilgisayar hem de mobil cihazlar için yazılım ve uygulamalarla ilgili bir terimdir. Verimli Fintech uygulama teknolojisi, hem dahili hem de harici paydaşları dahili olarak etkiler; Bu vakada dahili olarak; tüm yönetim süreçleri ve iş akışı, dijital dönüşüm stratejisine uygun olacak şekilde güncellendi ve gözden geçirildi. Harici olarak, dijital müşteri ihtiyaçları karşılandı. Bu nedenle, banka dijital dönüşüm stratejisi uygularken istenen etkinliği elde etmek, dağıtım için ana dijital projeleri seçmek, personel geliştirmek ve eğitmek, dijital çözümlere başlamak için müşteri merkezli sorunları analiz etmek, dahili insan kaynakları oluşturmak gibi büyük değişiklik ve zorluklarla karşı karşıya kaldı. Dijital kültür, eğitim ve geliştirme yoluyla dijital beceri ve yetkinlikler tasarlama, dijital müşteri yolculuğu yol haritası çizme, geleceğin dijital müşterisini oluşturmak için bankanın iletişim çerçevesi süreçlerini yeniden tanımladı. Bankanın dijital dönüşüm stratejisi, fintech teknolojilerinin yeni projeleri yoluyla geleneksel şube anlayışını, bankanın finansal hizmetlerini ve müşterilerle olan ilişkilerini değiştirdi.
Özet (Çeviri)
Banks' digital transformation process became the most distinctive feature of developed businesses in this millennium, not just a trend or an option to adopt, it became a necessity for growing finance businesses at competitive markets. The goal of this thesis is to focus light upon advantages and effectiveness of digital transformation strategy implementation at one of financial institutions, a“bank”in the Republic of Turkey through descriptive qualitative research methodology. When the bank decide to apply digital transformation, all management levels have to collaborate to formulate a strategy roadmap for a long period of years, to shape the right business model in addition to suitable Fintech projects that will follow. Not far away the finance industry and Banks are the most affected sector by digital transformation strategy to keep on with developing their competitive advantages in the global market.“Fintech”is a portmanteau of financial technology, which is an abbreviation for“financial technology.”Therefore, Fintech is a term that relates to software and applications for both computer and mobile devices. Efficient Fintech application technology affects both internal and external stakeholders. Internally, all managerial processes and workflow upgraded and reviewed in regards to fit with digital transformation strategy. Externally, satisfying digital customer needs. Therefore, achieving desired effectiveness of bank digital transformation strategy, faced major changes and challenges such as choosing main digital projects for deployment, developing and educating staff, priority of digital fintech projects, analyzing customer-centric problems to commence digital solutions, building internal human resources digital culture, designing digital skills and competencies through training and development, drawing digital customer journey roadmap, redefining bank's communication framework processes to build future digital customer. Digital transformation strategy of the bank changed the traditional concept of branches, as well as the bank's financial services and relationships with customers, through new projects of fintech Technologies.