Utilization of cocoa bean shell
Kakao çekirdeği kabuğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 746954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZULUĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALE KIRKIN GÖZÜKIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Industrial Design, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyamızın sınırlı kaynakları düşünüldüğünde, al-yap-at şeklinde işleyen lineer ekonomi modeli artık sürdürülebilir değildir. İş yapmanın ve kaynakları yönetmenin yeni yollarını bulmaya ihtiyacımız var. Gıdamızın üçte birini boşa harcadığımız bilinirken gıda sektörü de bu soruna odaklanmaya başladı. Gıda atıklarının değerlendirilmesi hem ekonomik hem de çevresel açıdan önemli bir sorundur. Onları atık olarak görmeyi bırakıp bir kaynak olarak görmek önemlidir. Tasarımcılar teknik bilgiye sahip olmasalar da açık kaynaklar ve üretim tekniklerinin demokratikleşmesi ile malzeme geliştirme sürecine dahil olmaya başladılar. Tasarımcılar, malzemeleri geliştirirken, kullanıcılar için anlamlı deneyimler yaratmak için ürünlerin hem teknik hem de deneyimsel özelliklerine dikkat ederler. Malzeme geliştirmede kullandıkları kaynaklardan biri de gıda atıkları ve yan ürünleridir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak bu çalışmada, kakao üretim endüstrisinin ana yan ürünlerinden biri olan kakao çekirdeği kabuğunun malzeme geliştirme yoluyla değerlendirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Kullanıcıların kakao çekirdeği kabukları kullanılarak geliştirilen malzemeleri nasıl deneyimledikleri yanıtlanmaya çalışılmıştır. Çalışma, ilk olarak aktif öğrenmeyi, yaparken ve uygularken denemeyi vurgulayan Material Tinkering metodu aracılığıyla iki malzeme tarifi geliştirmiştir. Geliştirilen iki malzemenin teknik ve deneyimsel karakterizasyonu, Dört düzeyde Malzemeden Deneyime (Ma2E4) araştırma seti kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin sonuçlarına göre ileri çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering our world's limited resources, the linear economy model that operates as take- make- dispose is not sustainable anymore. There is a need to find new ways of doing business and managing resources. The food industry also started to focus on this problem since it has been reported that we waste one-third of our food. Utilization of this food waste is a significant problem both economically and environmentally. It is important to stop seeing it as waste and consider it a resource. Even though they lack technical knowledge, designers started to get into the material development process with the help of open sources and the democratization of production techniques. While developing materials, designers pay attention to both technical and experiential characteristics of products to create meaningful experiences for users. One of the sources they use for material development is food waste and byproducts. Considering these, the study aims to contribute to the utilization of cocoa bean shells, one of the main byproducts of the cocoa bean production industry, through material development. It seeks to answer how users experience the materials developed using cocoa bean shells. The study first developed two material recipes through Material Tinkering, emphasizing active learning and experimenting while doing and practicing. Then, the two developed materials' technical and experiential characterization were evaluated using Materials-to-Experiences at four levels (Ma2E4) toolkit. According to the results of these evaluations, suggestions were made for further studies.