Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi ile gelir dağılımı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kırılgan beşli
Examination of the relationship between Environmental Kuznets Curve Hypothesis and income distribution: Fragile five
- Tez No: 746962
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz dünyasında çevre kirliliği önemli bir problem olarak varlığını sürdürmektedir. Çevre kirliliğinin sebepleri arasında ülke ekonomilerinin giderek büyümesi ve artan kaynak ihtiyacı önemli bir yer kaplamaktadır. İktisat literatüründe bulunan Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi, ekonomik büyüme ve çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi açıklayabilmekte ve ekonomik gelişim sürecine ilişkin yol haritası sunabilmektedir. Bir tür değiş-tokuş ilişkisi sunan hipotezin seyri, çeşitli faktörler tarafından şekillenmektedir. Çevre kalitesini arttıran mal ve hizmetlere yönelik talep bu faktörlerden birisi olarak değerlendirilmektedir. Gelirin eşit dağılmadığı ekonomilerde, çevre kalitesini arttıran mal ve hizmetlere yönelik talep beklenen seyrinden farklı olarak sekteye uğrayabilmekte ve hipotezin öngördüğü dönüşüm olumsuz etkilenebilmektedir. Bu kapsamda tezin temel amacı, Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezi ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi kırılgan beşli ülkeleri için araştırmaktır. Araştırma 1995-2020 yıl aralığında panel veri ekonometrisi yöntemleri kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, hipotezin kırılgan beşli ülkeleri için geçerli olduğu gözlemlenmiştir. Hipotezin gelir dağılımıyla olan ilişkisinde ise, ekonomik büyümeyle birlikte gelir dağılımında yaşanan iyileşmelerin çevre kirliliğini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution continues to exist as an important problem in today's world. The gradual growth of the country's economies and the increasing need for resources occupy an important place among the causes of environmental pollution. The Environmental Kuznets Curve Hypothesis in the economics literature can explain the relationship between economic growth and environmental pollution and provide a roadmap for the economic development process. The course of the hypothesis, which presents a kind of exchange relationship, is shaped by various factors. Demand for goods and services that increase environmental quality is considered as one of these factors. In economies where income is not evenly distributed, the demand for goods and services that increase environmental quality may be interrupted differently from the expected course, and the transformation predicted by the hypothesis may be adversely affected. In this context, the main purpose of the thesis is to investigate the relationship between the Environmental Kuznets Curve hypothesis and income distribution for fragile five countries. The research was carried out using panel data econometrics methods between the years 1995-2020. As a result of the study, it was observed that the hypothesis is valid for fragile five countries. In the relationship of the hypothesis with income distribution, it has been concluded that the improvements in income distribution with economic growth reduce environmental pollution.