The contributions of intolerance of uncertainty, resilience, and coping strategies on emerging adults' future career anxiety and test anxiety
Genç yetişkinlerin belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, ileriye yönelik kariyer kaygısı ve sınav kaygısı arasındaki ilişki üzerinde psikolojik direnç ve başa çıkma stratejilerinin aracı rolü
- Tez No: 746963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER DOST GÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi sırasında genç yetişkinlerin sahip olduğu psikolojik direncin ve başa çıkma stratejilerinin (sosyal destek arama, problem çözme, kaçınma), belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, ileriye yönelik kariyer kaygısı ve sınav kaygısı üzerindeki dolaylı etkisini incelemektir. Örneklem 18-30 yaşları arasında (Ort = 22.03, S = 2.62) toplam 481 genç yetişkinden oluşmaktadır (357 kadın, 121 erkek ve 3 diğer). Katılımcılar, ortalama 15 dakika süren çevrimiçi araştırma anketini internet üzerinden doldurdurmuştur. Yol analizi, belirsizliğe karşı tahammülsüzlükle, ileriye yönelik kariyer kaygısı ve sınav kaygısı arasında olumlu bir bağıntı olduğunu göstermiştir. Problem odaklı başa çıkma yöntemiyle, ileriye yönelik kariyer kaygısı arasında da olumlu bir bağıntı bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik dirençle, ileriye yönelik kariyer kaygısı ve sınav kaygısı arasında olumsuz bir bağıntı olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak, belirsizliğe karşı tahammülsüzlüğün psikolojik direnç düzeyi aracılığı ile dolaylı olarak da kariyer kaygısı ve sınav kaygısı ile bağıntılı olduğu görülmüştür. Belirsizliğe karşı tahammülsüzlüğün problem odaklı başa çıkma düzeyi aracılığı ile dolaylı olarak, ileriye yönelik kariyer kaygısı ile bağınlı olduğu bulunmuştur. Bulgular, mevcut çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmaların hangi unsurlara dikkat etmesi esas alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the indirect effect of resilience and certain coping strategies (seeking social problem-solving solving coping, avoidance) on associations between emerging adults' intolerance of uncertainty, future career anxiety, and test anxiety in the COVID-19 pandemic. The sample consisted of 481 (357 female, 121 male, and 3 non-binary) emerging adults aged between 18 and 30 (Mage = 22.03, SD= 2.62). Participants completed the study questionnaire online. The indirect effects of resilience and coping strategies on association between intolerance of uncertainty, future career anxiety, and test anxiety were tested. Findings showed that intolerance of uncertainty was positively, resilience was negatively associated with future career anxiety and test anxiety. Moreover, problem-focused coping was positively associated with future career anxiety. Additionally, results showed that intolerance of uncertainty was indirectly linked with future career anxiety and test anxiety via resilience. Also, intolerance of uncertainty was indirectly linked with future career anxiety via problem-focused coping. Findings of the current study are discussed considering limitations and future directions.