Investigating the social media representation of disadvantaged groups by local and international NGOs in the Syrian humanitarian crisis: A mixed methods study
Suriye insani krizinde yerel ve uluslararası STK'lar tarafından dezavantajlı grupların sosyal medya temsillerinin incelenmesi: Karma yöntemler çalışması
  1. Tez No: 747024
  2. Yazar: MOUSTAFA SHIKHO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, insani krizler sırasında dezavantajlı grupların haklarını medya perspektifinden incelemektedir. Çalışma, uluslararası ve yerel STK'ların savaştan etkilenen Suriye halkını sosyal medyada nasıl temsil ettiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, STK'ların hizmet verilen topluluklar için medya korumasını nasıl sağladığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 20 yerel medya raporunun geniş bir gözlemi ile, yayınlanmış medya içeriğini ve temel mesajları insan standartları ve uluslararası ilkeler açısından inceleyen 30 Uluslararası ve Yerel STK'nın nitel sosyal medya performansı, ardından derinlemesine görüşmeler yaklaşımını kullanarak çok düzeyli STK'lar arasında nicel bir karşılaştırmalı analiz gerçekleştirildi. Ek olarak, Suriye'nin kuzeybatısındaki 686 topluluk kişisine, U/STK'lar tarafından sosyal medya temsillerinden memnuniyetlerini değerlendirmek için yüz yüze ve çevrimiçi yöntemlerle anket uygulandı. Ayrıca, Türkiye ve Suriye'de 30 savunuculuk, medya ve iletişim (SMİ) çalışanı ile derinlemesine çevrimiçi bir anket yapılmıştır. Bulgular, yerel medyanın meydana gelen ihlallere dikkat ettiğini ve insani yardım ekiplerinin itibarını doğrudan etkileyen bu tür olayları belgelediğini gösteriyor. Ayrıca, STK'ların sosyal medya performanslarının kalitesi, yılların deneyimine ve gerçek gelişme arzusuna göre değişmektedir. STK'lardaki SMİ çalışanları, sosyal medya temsili sorununu kabul ediyor, ihlallerin çoğunun kasıtsız olduğunu görüyor, dörtte birinden fazlası bu medya davranışının kasıtlı olarak kullanıldığını onaylıyor. Ancak savaştan etkilenen toplum, STK seviyeleri veya bireyler arasındaki farkı tanımazlar, topluluk üyelerinin dörtte üçü, insani yardım gruplarının bölgede kabul gördüğünü düşünüyor. Medya haklarının farkında olmasalar da, topluluk üyelerinin kabaca yarısının sosyal medya temsillerinden memnun olduğu, diğer yarısının ise memnuniyetsizlik ve fikirlerini paylaşma isteksizliği arasında tamamen bölünmüş olduğu hesaplandı. Bu, toplumun güvenini yeniden kazanmanın zaman alacağını ve çaba gerektireceğini ve ayrıca bu STK'ların sorunun üstesinden gelmek için yapacakları çok şey olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the rights of disadvantaged groups during humanitarian crises from the media perspective. The study aims to investigate how the international and local non-governmental organizations I/NGOs represent the war-affected Syrian people on social media. Furthermore, the study aims to determine how NGOs provide media safeguarding for served communities. The research was conducted a wide observation of 20 local mass media reports, the qualitative social media performance of 30 I/NGOs reviewing published media content and key messages in the eyes of human standards and international principles followed by a quantitative comparative analysis between multi-levels of NGOs using the in-depth interviews approach. Additionally, 686 community people in NWS were surveyed through face-to-face and online methods to evaluate the satisfaction with their social media representation by I/NGOs. Moreover, an online in-depth survey was conducted with 30 advocacy, media and communications workers in Türkiye and Syria. The findings display that local media are keeping an eye out for any violations that occur and documenting such incidents, which directly influence the reputation of humanitarian responders. Also, the quality of NGOs' social media performance varies according to years of experience and genuine desire to develop. The AMC workers at NGOs acknowledge the social media representation issue; they see that most of the violations are unintentional, while more than a quarter of them confirm the deliberately use of this media behavior. However, the war-affected society does not differentiate between NGOs levels or individual; three-quarters of community members feel that humanitarian groups have acceptance in the area. Even though they are unaware of their media rights, it's figured that roughly half of the community members are satisfied with their social media representation. In contrast, the other half is completely split between dissatisfaction and unwillingness to share their opinions. This shows that regaining the community's trust will take time and need effort, and also that these I/NGOs have much to do to overcome the issue.