Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında zihin kuramı, üstbiliş özelliklerinin karşılaştırılması, içgörü ve klinik değişkenler ile ilişkisi
Comparision of theory of mind and metacognitive functions in patients with sczihophrenia and bipolar disorder, and their relationship with insight and clinical variables
  1. Tez No: 747061
  2. Yazar: RUMEYSA DİLARA KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Son yıllarda yapılan çalışmalarda zihin kuramı ve üstbiliş alanına giderek artan bir ilgi olduğu görülmektedir. Çalışmamızda Şizofreni ve Bipolar Bozukluk tanısı olan kişiler ve sağlıklı kontroller arasında zihin kuramı ve üstbiliş işlevleri açısından farklılık olup olmadığının araştırılması ve bunların içgörü ile ilişkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemizin polikliniklerine başvuran hastalardan 53 şizofreni tanılı, 53 bipolar bozukluk tanılı hasta ve 53 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form, Pozitif ve Negatif Sendrom ölçeği (PANSS), Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği (BBİÖ), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği (İÜBDÖ), Üst-Biliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30), Indiana Psikiyatrik Hastalık Görüşmesi(IPII) eşliğinde Metakognisyon Değerlendirme Ölçeği (MAS-A), Gözlerden Zihin Okuma Testi, Young mani derecelendirme ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendire Ölçeği(HAMD), Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent studies, it is seen that there is an increasing interest in theory of mind and metacognition. In our study, it was aimed to investigate whether there is a difference between people with Schizophrenia and Bipolar Disorder and healthy controls in terms of theory of mind and metacognitive functions, and to examine their relationship with insight. Matherials and methods: The study included 53 patients with schizophrenia and 53 patients with bipolar disorder from the patients who applied to the outpatient clinics of our hospital, and 53 healthy controls. Sociodemographic form prepared by the researcher for the participants, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Beck Cognitive Insight Scale (BCIS), Schedule for Assessing the Three Components of Insight (SAI), Metacognitions Questionnaire– 30 (MCQ-30), Indiana Psychiatric Illness Interview( IPII), Metacognition Assessment Scale-Abbreviated (MAS-A), Reading The Mind in the Eyes Test(RMET), Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HDDS), Morisky Medication Adherence Scale were applied. Results: When metacognition scale scores were compared between the patient groups and the control group; MAS-A scale scores were found to be statistically significantly lower in both patient groups compared to healthy controls, and deficits in metacognition were significantly higher in schizophrenia patients than in bipolar disorder patients.