Akut myeloid lösemi olgularının retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of acute myeloid leukemia cases
  1. Tez No: 747060
  2. Yazar: FİRDEVS PELİN ESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamız sayesinde Literatur verilerine Akdeniz bölgesinin en büyük ve kapsamlı üçüncü basamak hastanesi verileri ile katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Literatür verileri ile karşılaştırıldığında genel sağkalım (OS) süresinin bölgesel olarak farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek, AML tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik, laboratuvar, sitogenetik, moleküler genetik özellikler ve patolojik özelliklerini retrospektif olarak ortaya koymak; bunların hastaların tedavi yanıtlarına, prognoza, genel ve hastalıksız sağkalım oranlarına katkısını değerlendirerek literature katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 ve Ocak 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Hematoloji Bilim Dalı' nda Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması (ICD-10)'na göre kodlanan C92.0 AML tanısıyla takip edilen 157 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak hasta yönetim bilgi sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 157 olgunun 91'i (%58) erkek ve 66'sı (%42) kadın olup yaş ortalaması 53,1±15 olarak saptandı. 147 hasta (%93,6) de novo ve 10 hasta (%6,4) sekonder AML olarak saptandı. Hastalar FAB sınıflamasına göre gruplandığında 133 hasta (%84,7) APL dışı ve 24 hasta (%15,3) APL olarak belirlendi. 105 hastanın (%66,9) kemik iliği sitogenetik sonucu normaldi. 17 hastada (%10,8) PML-RARA pozitifliği, 13 hastada (%8,8) RUNX1/RUNX1T1 pozitifliği ve 12 hastada (%8) FLT-3-ITD pozitifliği mevcuttu. Albümin ve LDH düzeyinin nüks üzerine etkili olduğu saptanmıştır. Crp düzeyinin
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to retrospectively reveal the demographic, clinical, laboratory, genetic and pathological characteristics of patients followed up with a diagnosis of AML in our center; to contribute to the literature with Mediterrenian data by evaluating their contribution to treatment responses, prognosis, and overall and disease-free survival rates. Patients and Methods: 121 patients who were followed up with the diagnosis of AML between January 2010 and January 2020 in our center were included in our study. The data of the patients were obtained retrospectively from the patient management information system. Results: 58% of 157 patients were male and 42% were female. The average age was 53,1±15. 6,4% of the patients were in the secondary AML group. When the patients were grouped according to the FAB classification, 133 patients (84.7%) were determined as non-APL and 24 patients (15.3%) as APL. Bone marrow cytogenetic results of 105 patients (66.9%) were normal. PML-RARA positivity in 17 patients (10.8%), RUNX1/RUNX1T1 positivity in 13 patients (8.8%), FLT-3-ITD positivity in 12 patients (8%) was present. Albumin and LDH levels were found to be effective on recurrence. A Crp level of