Otizm spektrum bozukluğu tanılı okul öncesi çocuklardaki duyusal işlemleme bozukluklarının ebeveyn bakım verme yükü ve otizm belirtileri ile ilişkisi
Relationship between sensory processing problems, parental caregiving burden and autism symptom severity in toddlers with autism spectrum disorder
- Tez No: 747066
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
GİRİŞ: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), erken çocukluk döneminde başlayan, sosyal ve iletişimsel beceri alanlarında yeti yitiminin yanı sıra stereotipik davranışlar, sınırlı ilgi alanı ve duyusal işlemleme sorunları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB semptomlarının bir parçası olan Duyusal İşlemleme Bozukluklarının (DİB) OSB'nin etiyoloji ve prognozunda oynadığı rol tam olarak aydınlatılamamıştır. AMAÇ: Bu araştırmada kliniğimize Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı ile başvuran okul öncesi çocuklardaki Duyusal İşlemleme Bozukluklarının (DİB) tespit edilmesi ve tespit edilen DİB'in ebeveynlerdeki Bakım Verme Yükü ile ilişkisinin açığa konması amaçlanmıştır. Aynı zamanda OSB'de görünebilen davranış problemleri ve gelişimsel geriliklerin DİB semptomları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma vaka-kontrol şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmaya OSB tanısı alan 3-6 yaş arası 73 çocuk ve bu çocuklara bakım veren biyolojik anneleri alınmıştır. Kontrol grubu olarak 3-6 yaş arası tipik gelişim gösteren 73 çocuk ve anneleri dahil edilmiştir. Gönüllü çocukların ebeveynleri şu formları doldurulmuştur: Sosyodemografik Form, Dunn Duyu Profili Bakım Veren Anketi- Duyusal İşlem Modulü, Sorun Davranış Kontrol Listesi (SDKL), Zarit Bakım Verme Yükü Değerlendirme Ölçeği (ZBVY), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE). Araştırmacı tarafından ise çocuklar ile DSM-5'e göre tanısal görüşme yapılmış, Çocukluk Otizmi Değerlendirme Ölçeği (ÇODÖ) ve DENVER 2 Gelişimsel Tarama Envanteri uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışma örneklemimizde, katılımcıların yaşı, cinsiyeti, bakım verenin yaşı, çocuk sayısı, aile tipi özellikleri vaka ve kontrol gruplarımız arasında benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a life-long neurodevelopmental disorder consisting of inadequate speech, lack of social communication, stereotypical behaviors, restricted areas of interest and sensory processing problems. Ongoing research about the etiology and the prognosis of ASD underlines the importance of sensory processing problems in autism. OBJECTIVE: The aim of this research was to detect SPDs in preschool children diagnosed with ASD, and to explore the relationship between sensory problems, autism symptom severity and the mothers' care giving burden. The complex relationships between autism symptom severity, behavioral problems, developmental characteristics, and sensory processing difficulties were explored. MATERIALS AND METHODS: This is a case-control study. Children aged 3-6 years, who were diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD), and their primary care givers who volunteered to participate in the study were included. The control group was age and gender matched and had no neurodevelopmental conditions. The self-report questionnaires and rating scales filled by caregivers were: Sociodemographic data form prepared by the researcher, Dunn Sensory Profile Caregiver Questionnaire (SP)-Sensory Processing Module, Aberrant Behavior Checklist (ABC), Zarit Burden Interview (ZBI), Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI). The executive researcher (child and adolescent psychiatrist) conducted a diagnostic interview with the participating children according to DSM-5, applied the Childhood Autism Rating Scale (CARS) and DENVER 2 Developmental Screening Test was done. RESULTS: Children's age, gender, mothers' age, child number and family type were found similar between ASD and control groups.