Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde at destekli terapinin etkinliği: Randomize kontrollü bir çalışma
The effectiveness of horse assisted therapy in individuals with autism spectrum disorder: A randomized controlled study
- Tez No: 653420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerde At Destekli Terapi'nin etkinliğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç Yöntem: Çalışmaya hekim tarafından atla terapi alması uygun görülen OSB alt gruplarından birinden tanısı bulunan 33 birey dahil edildi. Katılımcıların tümü Hippoterapi, At ile Yerden Terapi ve Kontrol grubu olmak üzere randomize olarak üç gruba ayrıldı. Çalışmanın başında ve 6 hafta sonunda tüm katılımcıların; günlük yaşam aktiviteleri, dengeleri, yaşam kaliteleri, uykuları, duyusal işlemleme becerileri sırasıyla; Waisman Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Pediatrik Denge Ölçeği, Sağlıkla ilgili Yaşam Kalitesi Ölçeği, Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi ve Duyu Profili Testi ile değerlendirildi. Hippoterapi ve At ile Yerden Terapi gruplarına terapi seansları farklı günlerde, haftada 2 seans, seans süresi ortalama 20 dk olarak gerçekleştirildi. Kontrol grubu rutin tedavilerine devam etti. Bulgular: Toplam 33 katılımcının (31 erkek, 2 kız) yaş ortancası (ÇA) 7,00 (5,00-9,00) yıldı. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası terapi öncesi ve sonrası karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effectiveness of Equine Assisted Therapy on individuals with Autism Spectrum Disorder. Material Method: Thirty-three individuals who were diagnosed with one of the Autism Spectrum Disorder subgroups directed by physician for equine therapy were included in the study. All participants were randomly divided into three groups as Hippotherapy, Equine Underfloor Therapy and Control groups. At baseline and the end of 6 weeks, daily life activities, balance, quality of life, sleep, sensory processing skills of all participants were evaluated via Waisman Activities of Daily Living Scale, Pediatric Balance Scale, Health Related Quality of Life Scale, Child Sleep Habits Questionnaire and Sensory Profile Test, respectively. The therapy sessions for Hippotherapy and Equine Underfloor Therapy groups were carried out on different days, 2 sessions a week and session duration 20 minutes on average. Control groups continued with his routine treatments. Results: Median (interquartile) age of a total of 33 participants (31 Male, 2 Female) was 7.00 (5.00-9.00) years. The obtained data were compared within and between groups before and after therapy.