Short medium and rong-term price performance of inital public offerings in Turkey
Türkiye'de ilk defa halka arz edilen hisse senetlerinin kısa, orta ve uzun vadeli fiyat performansları
  1. Tez No: 74710
  2. Yazar: ECE BENNETT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE İLK DEFA HALKA ARZ EDİLEN HİSSE SENETLERİNİN KISA, ORTA VE UZUN VADELİ FİYAT PERFORMANSLARI Bu çalışma Türkiye'de ilk defa halka arz edilen hisse senetlerinin kısa, orta ve uzun vadeli fiyat performanslarını incelemektedir. Çalışmanın örnek verisini 1 Ocak 1993 'den 30 Eylül 1996'ya kadar olan sürede İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ilk defa halka arz edilen 37 hisse senedi oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı bu halka arzların düşük fiyatlı yada yüksek fiyatlı olduklarının belirlenmesidir. İlk defa halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansları ham, piyasaya göre düzeltilmiş ve aşın getiriler için günlük ve kümülatif olarak iki ayrı metod ile analiz edilmiştir. Piyasaya göre düzeltilmiş ve aşın getiri serilerinin hesaplanmasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bileşik -100 Endeksi piyasanın göstergesi olarak kullanılmıştır. Fiyat performansı hesaplanırken, halka arz gününden ilk işlem gününün sonuna kadar olan süre ile halka arz gününden ilk ve ikinci işlem haftalarının sonuna kadar olan süre kısa vade olarak tanımlanmıştır. Orta vade halka arz gününden ilk, üçüncü ve altıncı işlem ayının sonuna kadar olan süre olarak ve uzun vade halka arz gününden ilk işlem yılının sonuna kadar olan süre olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlan ilk defa halka arz edilen Türk hisse senetlerinin halka arzı takip eden ilk iki işlem gününde istatistiksel olarak düşük fiyatlı olduklarım göstermektedir. Ancak, bu hisse senetleri altıncı işlem gününün sonunda endeksle yaklaşık olarak ayın trendi izlemektedir. Ham ve piyasaya göre düzeltilmiş kümülatif getiri serileri kullanılan iki metoda göre bazı farklılıklar göstermektedir. Kümülatif aşın getiriler 200 işlem günü sonunda ortadan kalkmaktadır. Sonuç olarak, ilk defa halka arz edilen Türk hisse senetleri kısa vadede piyasanın üstünde bir performans gösterirken, orta ve uzun vadede piyasanın altında performans göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHORT, MEDIUM AND LONG-TERM PRICE PERFORMANCE OF INITIAL PUBLIC OFFERINGS IN TURKEY This study covers the short, medium and long-term price performance of initial public offerings (IPOs) in Turkey. The sample of the study consists of 37 initial public offerings which were listed on the Istanbul Stock Exchange during the period between January 1, 1993 to September 30, 1996. The purpose of the study is to find out whether these offerings are under-priced or over-priced. Price performance is analysed for the daily and cumulative raw, market adjusted and excess returns of the sampled IPOs under two different methods. The Istanbul Stock Exchange Composite- 100 Index is used as the proxy to the market in calculating the market adjusted and excess return series. In calculating the price performance, short-term is defined as the period from the offer day to the end of the first trading day, and the first and second trading weeks. Medium-term is defined as the period from the offer day to the end of the first, third and sixth trading months, and long-term is defined as the period from the offer day to the end of the first trading year. The results of the study demonstrates that Turkish IPOs are significantly under-priced in the first two days following the offer but they follow almost the same trend as the market index following the sixth trading day. The cumulative raw and market adjusted return series show differences under the two methods utilised. The cumulative excess returns diminish after 200 trading days. It is concluded that Turkish IPOs out-perform the market in the short-term, but under- perform in the medium and long-term. in