Halep'te savaş sonrası konut tasarımına yönelik gündelik hayat bağlamında bir değerlendirme modeli
An evaluation model for post-war housing design in the context of daily life in Aleppo
- Tez No: 747128
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Suriye'de 2011-2021 yılları arasında yaşanan savaş nedeniyle, Türkiye'ye savaş göçmenleri gelmiştir. Savaş sonrası duruma göre ülkelerine dönmek isteyenlerin, Suriye'de yıkılan konutlarının yerine nasıl bir konut yerleşimi tasarlanacağı imar sorunlarından birisidir. Ayrıca Türkiye'deki Suriyeli göçmenler, yaşadıkları bu süreç içerisinde karşılıklı kültürel etkileşim içinde olmuşlardır. Bu kültürel etkilenmenin Suriye'de yeniden imar edilen konut alanlarına yansımasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği araştırmanın sorularından biridir. Çalışma, savaş sonrası gündelik hayat bağlamında konut tasarımına yönelik model oluşturup, tasarım ilkelerini değerlendirmeye odaklanmıştır. Ayrıca, Halep kentinden göç eden ailelerin konut tercihlerine etkili olan faktörlerin neler olduğu, Lefebvre'nin gündelik hayat tanımının, tasarımı nasıl etkilediği ve gündelik hayat bağlamında tasarım ilkelerinin neler olduğu sorularını yanıtlamaya odaklanmaktadır. Tezin temel amacı, insanın konuttaki rahatlığı, gündelik hayatın gelişimiyle ilişkisi, mimarın rolü konusunda farkındalık yaratmak, Halep'te savaştan sonra gündelik hayat bağlamında konutların yeniden imarı için öneriler ve tasarım ilkeleri (rehberi) geliştirmektir. Bu yaklaşımla göç ve gündelik hayat kavramları, gündelik hayatın bilişenleri ve konut tasarımı ile ilişkilerine yönelik literatür çalışmalarına, savaşın neden olduğu değişimler ile konut ve gündelik hayat üzerindeki etkilerine yönelik ülke örnekleri incelenmiştir. Araştırmada, alan çalışması olarak seçilen on iki kadınla yüz yüze görüşmeler ile Halep'te konut alanlarındaki savaş sonrası değişim sürecine (gündelik hayat bağlamında) etki eden faktörler ve parametrelerin araştırılması ve elde edilen bulguların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Halep'te savaş sonrası konut tasarımına yönelik gündelik hayat bağlamında bir değerlendirme modeline ulaşılmıştır. Son olarak, Halep'te savaş sonrası gündelik hayat bağlamında konut tasarımı için bir tasarım ilkeleri, tartışma ve sonuçlara ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the war in Syria between 2011-2021, war refugees came to Turkey. One of the zoning problems is what kind of settlements will be designed instead of the destroyed ones in Syria for those who want to return to their countries according to the post-war situation. In addition, Syrian immigrants in Turkey have been in mutual cultural interaction during this process. One of the questions of the research is how to reflect this cultural influence on the reconstructed housing areas in Syria. The study focuses on creating a model for housing design in the context of post-war everyday life and evaluating design principles. In addition, it focuses on answering the questions of what the factors affecting the housing preferences of families who migrated from the city of Aleppo are, how Lefebvre's definition of everyday life affects the design, and what the design principles are in the context of life. The main purpose of the thesis is to raise awareness about a person's comfort in the house, the housing relationship with the development of everyday life, and the role of the architect. As a result, proposals and design principles (guide) develop the reconstruction of houses in the context of everyday life in Aleppo after the war. With this approach, the literature studies on the concepts of migration and everyday life, the components of everyday life and their relations with housing design, and the changes and effects caused by the war on housing and everyday life were examined. In the research, the factors and parameters affecting the post-war change process (in the context of everyday life) in the residential areas in Aleppo were investigated, and the findings were evaluated through face-to-face interviews with twelve women selected as a field study. According to the findings, an evaluation model has been reached in the context of everyday life for post-war housing design in Aleppo. Finally, design principles, discussions, and conclusions for housing design in the context of post-war everyday life in Aleppo are provided.