The trauma and memory of The English patient by Michael Ondaatje, Forrest Gump by Winston Groom, and The Sea by John Banville
Michael Ondaatje'nin The English Patient, Winston Groom'un Forrest Gump ve John Banville'in The Sea'in travması ve hafızası
  1. Tez No: 747129
  2. Yazar: ABDULRRAZAG A. KHALİFA NASRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Edebiyat her zaman, yaşamdaki iç gözlem, geçmişe bakış, geçmişe dönüşler ve önceden haber verme gibi çeşitli yönleri kapsayarak insan yaşamına ayna tutmuştur. Bu yönler, zaman zaman kasvetin, muazzam acıların ve travmanın koyu veya gri gölgesinde birbirine karışmaktadır. Bu tez, travma temasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, çeşitli travma teorilerinin tartışıldığı teorik çerçeve ile başlamaktadır. Literatürdeki travmanın derinlemesine bir analizi için Michael Ondaatje'nin İngiliz Hastası, John Banville'in Deniz ve Winston Groom'un Forrest Gump'ından oluşan üç roman seçilmiştir. Geçmişteki travmatik olaylar bu romanların ana karakterlerinin peşini bırakmaz. Tez, bu anılara ve onların ana karakterlerin ruhu üzerindeki uzun süreli etkilerine ışık tutmaktadır. Bu romanlardan Forrest Gump ve İngiliz Hasta, savaşla ilgili travmaya odaklanır. Ancak İngiliz Hasta, İkinci Dünya Savaşı sırasında dört karakterin travmatik yaşamını konu alırken, Forrest Gump, Vietnam Savaşı sonrasında askerlerin zihinsel durumuna ve PTSD'ye ışık tutmaktadır. Banville'in Deniz isimli romanında ise travma bireysel düzeydedir ve kahramanın ve anlatıcının travmatik zihinlerini ortaya çıkarmaktadır. Travma kurgusunun bir parçası olan bu üç roman, kişisel ve kolektif anıları çağrıştırır. Kapsamlı bir analizden sonra, bu tez travmanın sadece bireysel zihin ve ruhsal durum ile ilişkili olmadığı, aynı zamanda kolektif bir süreç olduğu sonucuna varılmaktadır. Bu nedenle dış güçler (savaş, anarşi, sevdiklerinizin kaybı)'in de zihinsel karışıklığa ve travmaya yol açtığı açıktır.
Özet (Çeviri)
Literature has always been the mirror of human life and encompasses various facets, including memories, introspection, retrospection, flashbacks, and foreshadows. These facets are mingled in the dark or grey shade of gloominess, immense pains and trauma. The present thesis aims at analysing the theme of trauma. It starts with the theoretical framework in which various trauma theories have been discussed. For an in-depth analysis of trauma in literature, the thesis analyses three novels: The English Patient by Michael Ondaatje, The Sea by John Banville, and Forrest Gump by Winston Groom. The past traumatic incidents haunt the main characters of these novels. The thesis sheds light on those memories and their long-lasting impacts on the psyche of the major characters. Among these novels, Forrest Gump and the English Patient focus on war-related trauma. The English Patient is about the traumatic life of the four characters during World War II, while Forrest Gump sheds light on the soldiers' mental status and PTSD after Vietnam War. The trauma in The Sea is on an individual level and unfolds the protagonist's and the narrator's traumatic minds. Being part of the trauma fiction, these three novels connote personal and collective memories. After the exhaustive analysis, it can be concluded that trauma is not associated with the individual mind and psyche but is also a collective process. The external forces (war, anarchy, loss of loved ones) lead to internal turmoil and trauma.