Sicili Ahval kayıtlarına göre Kilisli memurlar
Sicil-i Ahval according to the records Kilis officers
- Tez No: 747156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Osmanlı Devleti'nde II. Mahmud dönemi ve sonrasında Tanzimat Fermanı ile merkezi idareyi güçlendirmek için birçok yenilik yapılmaya çalışılmıştır. Merkezi sistem esasına bağlı olarak da adli, mülki ve askeri yenilikler yapılmıştır. 19. Yüzyıldan itibaren görevli memur sayısında önemli artış meydana gelmiş olup bu memurların kayıtları Sicil-i Ahvâl defterlerinde toplanmıştır. Bu tercüme-i haller II. Abdülhamid döneminde Dâhiliye Nezaretinin ilgili birimlerinde yer almıştır. Bu çalışmada Kilis'te doğmuş olan memurların doğum yılları, hangi dilleri bildiği, aldığı dersler, almış olduğu maaş ve istihdam olunduğu görevler yer almaktadır. Bu evraklar biyografi özelliği taşıması yönünden dönemin memurları hakkında önemli ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
İn the Ottoman Empire, lots of innovations were tried to be made in order tostrengthen the central administration with the Edict of Tanzimat during and after the 2nd Mahmud period. On the basis of the central system; judicial, civil and military innovations were made. There had been a significant increase in the number of civil servants since the 19th century, and the records of these civil servants has been collected in the Sicil-i Ahval registers. These registrations were established under the Ministry of Interior during the reign of 2nd Abdülhamid. İn this study, it has been included the civil servants born in Kilis; in which they were born, the languages they knew, the courses they took, the salary they received and the duties they were employed in. These documents give important clues about the civil servants of the period in terms of having a biography feature.