DP ve paslanmaz çeliklerin farklı akım türlerinde nokta mig/mag kaynağının mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of point mig/mag welding on microstructural and mechanical properties in different current types of DP and stainless steels
  1. Tez No: 747174
  2. Yazar: MUSTAFA BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
DP800 ve AISI304/430 çelikleri başta otomotiv endüstrisi olmak üzere korozyon direnci ve kullanım alanına göre sertlik ağırlık dengesinin uygun olması sebebiyle geniş kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmamızda DP800 malzemesi 30x100mm olarak kesilmiştir. Önceden belirlenmiş ve işaretlenmiş noktaya Ø7'lik delik açılmıştır. Burada yapılan literatür taramaları ve yapılan ön çalışmalar sonucunda delik çapının Ø7 olarak seçilmesine karar verilmiştir. AISI304/430 parçalarında 30x100mm ölçülerinde kesilmiştir ve herhangi bir işlem uygulanmamıştır. DP800 malzemesi ile ASIS 304/430 parçaları DP800 malzemesi üst kısımda olacak şekilde sabitlenerek normal, pulse, double pulse yöntemleri kullanılarak farklı akım ve tel besleme hızlarında MİG yöntemiyle kaynaklama işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sonucunda numuneler kaynak dikişlerinden kesilmişlerdir. Kesme işleminden sonra bakalitleme ve mikroyapı inceleme için hazır hale getirilmiştir. Mikroyapı inceleme için hazır hale getirilen numuneler mikroyapı görüntüleme, SEM görüntüleme, XRD analizi, EBSD analizi ve mikro sertlik testi uygulanmıştır. Kalan numuneler üzerinde çekme testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar görseller ve bilimsel veriler kullanılarak tezin içeriğinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
DP800 and AISI304/430 sheets of steel have a wide usage area, especially in the automotive industry, due to their corrosion resistance and the appropriate hardness-weight balance according to the usage area. In this study, DP800 material was cut as 30x100mm. A Ø7 hole is drilled at the predetermined and marked point. As a result of the literature reviews and preliminary studies, it was decided to choose the hole diameter as Ø7. It was cut in 30x100mm dimensions in AISI304/430 parts, and no processing was applied. The DP800 material and ASIS 304/430 parts were fixed with the DP800 material on the upper part. The MIG method was welded using normal, pulse, and double pulse methods at different current and wire feeding speeds. As a result of this process, the samples were cut from the Welding seams. After the cutting process, it is ready for bakelite and microstructure examination. Microstructure imaging, SEM imaging, XRD analysis, EBSD analysis, and microhardness test were applied to the samples prepared for microstructure examination. Tensile tests were performed on the remaining samples. The results obtained are explained in the content of the thesis using visuals and scientific data.