COVİD-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinde serbest zaman doyumunun mutluluk ve umutsuzlukla ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationships of leisure satisfaction with happiness and hopelessness in university students during the COVİD-19 process
  1. Tez No: 747193
  2. Yazar: ÖMER KADİR ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYE BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma Covid-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinde serbest zaman doyumunun mutluluk ve umutsuzlukla ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel çalışmaya dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 1131 sağlık ve spor bilimleri fakülteleri öğrencileri oluşturmuştur. Üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, serbest zaman doyumları için Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Gökçe ve Orhan (2011) tarafından yapılan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”, mutluluk düzeylerini ölçmek için Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen Türk diline uyarlaması Doğan ve Çötok (2011) tarafından yapılan“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların umutsuzluk durumlarını belirlemek için ise Beck ve diğerleri (1974) tarafından geliştirilen Türkçe' ye uyarlama çalışması Dilbaz ve Seber (1993) tarafından yapılan, güvenilirlik ve geçerlik çalışması Seber, Dilbaz, Kaptanoğlu ile Tekin (1993) ve tekrar geçerlilik çalışması Durak ve Palabıyıkoğlu (1994) tarafından yapılan“Beck Umutsuzluk Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS Statistics 26 programı kullanılarak; Cronbach's Alpha, yüzde dağılım tabloları, sıklık analizi (Frekans), aritmetik ortalama ve standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Tamhane's T2, Bonferroni ve Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationships of leisure satisfaction with happiness and hopelessness level of university students during the covid-19 process. The relational screening model based on descriptive study was carried out in the research. The sample of the study included 1131 students studying at Faculty of Health Sciences and Faculty of Sport Sciences at Gazi University and Atatürk University. The“Personal Information Form”created by the researcher to determine the socio-demographic information, the“Leisure Satisfaction Scale”developed by Beard and Ragheb (1980) and Turkish adaptation of the scale made by Gökçe and Orhan (2011) to measure leisure satisfaction levels, the“Oxford Happiness Scale Short Form”developed by Hills and Argyle (2002) and adapted into Turkish language by Doğan and Çötok (2011) to measure happiness levels of students were used. In order to determine the hopelessness of the participants“Beck Hopelessness Scale”developed by beck et al. (1974) and adaptation into Turkish language was carried out by Dilbaz and Seber (1993), the reliability and validity study was conducted by Seber, Dilbaz, Kaptanoğlu and Tekin (1993), and the revalidation study was performed by Durak and Palabıyıkoğlu (1994) was applied in the study. The SPSS Statistics 26 programme was handled for analysis of the research data and utilized by Cronbach's Alpha, percentage distribution tables, frequency analysis, arithmetic mean and standard deviation, t-test, one-way variance (ANOVA), Tamhane's T2, Bonferroni and Regression analysis.