Lung cancer prediction and classification using ML models
  1. Tez No: 747261
  2. Yazar: HAYDER SALMAN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlık tarihindeki en ölümcül hastalık, insidansının gelecekte daha da artması beklenen akciğer kanseridir. Ancak hızlı yayılmasına ve tehlikesine rağmen kolaylıkla tedavi edilebilen veya önlenebilen kötü huylu bir tümördür. Akciğer kanseri teşhisi konan insan sayısındaki endişe verici artış önemli ölçüde artmıştır. Hastalığın erken evrelerinde semptomlarının olmaması nedeniyle hastalığı teşhis etmek oldukça zordur. Erken teşhis ve öngörü, insan hayatını kurtarmak için hastalığın erken tespit edilmesinde önemli bir role sahiptir. Enfekte hastalarda hastalığın erken tespiti, bilinmeyen akciğer kanseri olan hastalardan daha fazla iyileşme olasılığını artırır. Modern teknolojiler, kanserin türünü ve şiddetini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmacıların incelemeyi yaptıktan sonra ortaya çıkardığı yeni sayısal yöntemler var. Son yıllarda bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler, yaklaşımlar ve bilgisayar destekli tanı modelleri tanıtılmıştır. AI yöntemleri, özellikle makine öğrenimi (ML) ve derin öğrenme ile birlikte, etkilenen hastaların x-ışını görüntü işlemesi, kanser metastazı seviyesini tahmin etmek için kullanılır. Sonuç olarak, bu araştırma, akciğer kanserinin erken evrelerini sınıflandırmak ve tanımlamak için çeşitli görüntü bölütleme ve öznitelik çıkarma yöntemlerini sentezlemeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most deadly disease in human history is lung cancer, where its incidence is expected to rise more and more in the future. However, despite its rapid spread and danger, it is a malignant tumour that can be easily treated or avoided. The alarming rise in the number of people diagnosed with lung cancer has increased significantly. Diagnosing the disease is very difficult due to the lack of symptoms of the disease in its early stages. Early diagnosis and prediction have an important role in detecting the disease early to save human life. Early detection of the disease in infected patients increases the likelihood of their recovery greater than patients with unknown lung cancer. Modern technologies play an important role in determining the type and severity of cancer. There are new numerical methods that the researchers came up with after conducting the examination. Recently, various methods, approaches and models of computer-aided diagnosis have been introduced to solve this problem in the past years. AI methods specifically machine learning (ML) and deep learning, along with x-ray image processing of affected patients, are used to predict the level of cancer metastasis. As a result, this research aims to synthesize and compare several image segmentation and feature extraction methods to classify and identify early stages of lung cancer.