Lomber stabilizasyon uygulanan hastalara günlük yaşam aktiviteleri modeli doğrultusunda verilen eğitimin ağrı düzeyine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of education given to patients with lumbar stabilization in accordance with the activities of daily living model on pain level and quality of life
  1. Tez No: 747262
  2. Yazar: DİLARA BAKIN DÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, Lomber Posterior Stabilizasyon uygulanan hastalara, günlük yaşam modeli doğrultusunda bakım eğitimi verildiğinde hastaların yaşam kalitesini değerlendiren girişim ve kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, bir Ortopedi kliniğine başvuran bireyler, örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan, 70 hasta oluşturdu. Çalışma, ameliyat öncesi video eğitim verilen girişim grubu (35 birey) ve broşürü kullanılarak eğitim verilen kontrol grubu (35 birey) ile gerçekleştirildi. Araştırma verilerini toplamada, Sosyo-Demografik Özellikler, Ostwestry Skalası, McGill Ağrı Anketi, Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Ameliyat Sonrası Bakımında Broşür Eğitimini Değerlendirme Formu ve Ameliyat Sonrası Bakımında Video Eğitimini Değerlendirme Formu kullanıldı. Verilerin analizinde; ki-kare testi, Mc Nemar testi, Kolmogorov- Smirnov, Shapiro, Wilcoxon testi Friedman testi istatistik yöntemleri kullanıldı. Girişim ve kontrol grubundaki bireylerin sosyodemografik özelliklerinin benzer olduğu; hekime başvurma sayısı 1-3 olan katılımcıların, 4-6 ve 7 üzeri başvuranlara göre, yaşam kalitesi fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, enerji/vitalite/canlılık, ruhsal sağlık, ağrı ve genel sağlık düzeylerinin daha ileri derecede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study is an experimental study with intervention and control groups that evaluates the quality of life of patients who underwent Lumbar Posterior Stabilization when care training was given in line with the daily life model. The population of the study consisted of individuals who applied to an orthopedic clinic, and the sample consisted of 70 patients who met the research criteria. The study was carried out with the intervention group (35 individuals) who were given preoperative video training and the control group (35 individuals) who were trained using the brochure. Socio-Demographical Characteristics, Ostwestry Scale, McGill Pain Questionnaire, Quality of Life Scale (SF-36), Postoperative Care Brochure Education Evaluation Form and Postoperative Video Education Evaluation Form were used to collect research data. In the analysis of data; Chi-square test, Mc Nemar test, Kolmogorov- Smirnov, Shapiro, Wilcoxon test, Friedman test statistical methods were used. The sociodemographic characteristics of the individuals in the intervention and control groups were similar; It was determined that the participants with 1-3 visits to the doctor had higher levels of quality of life, physical function, physical role difficulty, energy/vitality/vitality, mental health, pain and general health than those who applied 4-6 or more.