The impact of digital transformation on organizational performance: Financial sector in Morocco
Dijital dönüşümün organizasyon performansına etkisi: Fas'ta finans sektörü
- Tez No: 747260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüz dünyası tamamen teknolojik gelişmeler ve yeniliklerle ilgilidir. Dijital dönüşüm, iş süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olmaktadır. İşle ilgili stratejik hedeflere ve sonuçlara ulaşılmasın desteklemektedir. İş sorunlarına yenilikçi çözümler sunarak, dijital devrimin ticari işletmenin gelişmiş performansa sahip olmasına yardımcı olduğu söylenebilir. Şirketin performansına olumlu katkıda bulunmak için yöneticiler ve ekip liderleri dijital araçların yardımına başvur maktadır. Metodoloji Araştırma verileri bir anket formu ile toplanmıştır. Örneklem Fas'ta 322 çalışan ve yöneticiyi kapsamaktadır. Veriler SPSS-19 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Faktör analizi değişkenlerin orijinal boyutlarını belirleyecektir; korelasyon analizi, değişkenler ve ölçümler arasındaki ilişkileri bulacaktır. Regresyon analizi, elde edilen boyutlar arasındaki etkileri değerlendirecektir. Bulgular Araştırma çalışmalarının bulguları, dijital dönüşümün örgütsel performans üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu değerlendirmeye yardımcı olmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ve ticari işletme için piyasada olumlu bir itibar elde etmek adına dijital dönüşüm sürecinde yenilikçi yöntemlerin kullanılması son derece değerlidir. Sonuç Dijital dönüşüm örgütsel performansı artırma eğiliminde olduğu için şirketlerin başarısı ile olumlu ilişkilidir. Dijital araçlara yapılan doğrudan yatırım, iş dünyasını gelişmiş performansa ve stratejik hedeflerine ulaşmaya yönlendiri maktadır.
Özet (Çeviri)
Today's era is all about the technological advancements and the innovations. The digital transformation helps to bring the efficiency to the business processes and effectiveness. It supports to achieve the business-related strategic objectives and the outcomes. It can be said that the digital revolution helps the business entity to have the enhanced performance through the provision of innovative solution to the business problems. The managers and the team leaders seek assistance from the digital means in order to add positively towards the firm's performance. Methodology Research data were collected via a questionnaire. The sampling includes 322 employees and managers in Morocco. Data were analyzed using SPSS-19 software. The factor analysis will determine the original dimensions of variables; the correlation analysis will find the relations among variables and measurements. The regression analysis will evaluate the effects between the obtained dimensions. Findings The findings of the research work help to evaluate that the digital transformation has the great impact on the organizational performance. During digital transformation it is highly appreciated to rely on the innovative means in order to attain the sustainable development and a good name for the business entity in the marketplace. Conclusion Digital transformation is positively related to the success of the organizations as it tends to enhance the organziational performance. The direct investment to digital means leads the business entitity towards the enhanced performance and the achievement of its strategic goals.