Seçici Lazer Ergitme ile Üretilen AlSi10Mg Yeni Kafes Yapılarının Mekanik Performansı
Mechanical Performance of AlSi10Mg Novel Lattice Structures Fabricated by Selective Laser Melting
  1. Tez No: 747266
  2. Yazar: HÜBANNUR ŞEREMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında seçici lazer ergitme ile AlSi10Mg alaşımından üretilen kafes yapıların deneysel testler ile mekanik davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Mekanik davranışı incelemek için basma testleri tercih edilmiştir. Eklemeli imalat teknolojisi, geleneksel imalat teknolojileri ile imal edilmesi zor olan karmaşık kafes yapılarını imal etmek için kullanılabilir. Basma yüklemesi altında seçici lazer ergitme ile AlSi10Mg kullanılarak üretilen kafes yapılarının deformasyon mekanizmalarını ve kırılma davranışlarını incelemek için, dikey çubuk destekli yüzey merkezli kübik (FCCZ) ve dikey çubuk destekli hacim merkezli kübik (BCCZ) hücre topolojileri seçilmiştir. FCCZ-BCCZ ve bu yapılara eklenen dikey çubuklar ile özgün yapılar olan FCCZZ ve BCCZZ kafes numuneleri üç farklı çubuk çapına sahip olarak tasarlanmış sonrasında üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen tüm kafes numunelerine basma testleri yapılmış ve bu testler vasıtasıyla kafes blokların statik yük altındaki mekanik özellikleri ve çökme davranışları araştırılmış aynı zamanda deformasyon mekanizmaları incelenip, karşılaştırılmıştır. Ayrıca gerilme-gerinim eğrilerinden basma dayanımları hesaplanmış, hesaplanan bu değerler karşılaştırılmıştır. Kafes yapıların mekanik davranışlarını belirleyen en önemli parametrelerin, bağıl yoğunluk ve hücre topolojisi olduğu deneysel sonuçlardan ortaya çıkmıştır. FCCZ-FCCZZ numunelerinin basma dayanımı BCCZ-BCCZZ numunelerinden daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca özgün tasarımımız olan 0,6 mm çubuk çapına sahip FCCZZ kafes yapısı tüm numuneler arasında en yüksek özgül dayanımın elde edildiği yapı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the mechanical behavior of lattice structures produced from AlSi10Mg alloy by selective laser melting with experimental tests. Compression tests were chosen to investigate the mechanical behavior. Additive manufacturing technology can be used to manufacture complex lattice structures that are difficult to produce with conventional manufacturing technologies. To investigate the deformation mechanisms and fracture behavior of the lattice structures made using AlSi10Mg by selective laser melting under compressive load, vertically supported face-centered cubic (FCCZ) and vertically supported body-centered cubic (BCCZ) cell topologies were chosen. FCCZ-BCCZ as well as by adding vertical struts to these structures, FCCZZ and BCCZZ novel structures were designed with three different strut diameters and then manufactured. Compression tests were performed on all produced lattice samples. The mechanical properties and collapse behavior of the lattice blocks under static load were investigated using these tests, and then the progressive failure modes were examined and compared. In addition, compressive strength were calculated fromstress-strain curves, and these calculated values were compared. According to the experimental findings, it has been found that relative density and cell topology are the most important parameters that determine the mechanical behavior of the lattice structures. Compressive strength of the FCCZ-FCCZZ samples was higher than the BCCZ-BCCZZ samples. In addition, FCCZZ which is our novel design lattice structure with 0.6 mm strut diameter was the structure in which the highest specific strength was obtained.