Orta Çağ Arap İslam devletlerinde taşra ve şehir idaresi
Country and city administration in the Medievel Arab Islamic states
  1. Tez No: 747277
  2. Yazar: MEHMET ALİ DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Arabistan yarımadasında ve ilişkili olduğu coğrafyalarda, birbirlerinden farklı zamanlarda, ancak birbirlerinin halefi ve selefi olarak kurulan Medine, Hulefâ-yi Râşidîn, Emevî ve Abbasi devletlerinin taşra ve şehir yönetimlerine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Arap İslam tarihinin yaklaşık altı asırlık bir devrini kapsayan bu dönemde, taşra ve şehir yönetimine ilişkin kurumsallaşma faaliyetlerinin küçük bir panoraması, dönem kaynakları ışığında ele alınmıştır. Kaynaklardan elde edilen bilgiler, paralel okuma tekniğiyle karşılaştırılmış ve çağdaş araştırmacıların da süzgecinden geçirilerek tarih bilimine özgü metotlarla okuyucunun dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, information about the provincial and city administrations of Medina, Hulefâ-yi Raşidîn, Umayyad and Abbasid states, which were established at different times but as successors and predecessors of each other, in the Arabian peninsula and its related geographies are presented. In this period, which covers a period of about six centuries in the history of Arab Islam, a small panorama of the institutionalization activities related to provincial and city administration is discussed in the light of the period's sources. The information obtained from the sources was compared with the parallel reading technique and presented to the attention of the reader with the methods specific to the science of history by filtering the contemporary literature.