Turkish reliability and validity of the nutrition screening tool for childhood cancer (SCAN)
'Çocukluk çağı kanserleri için beslenme tarama aracı' Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
  1. Tez No: 747319
  2. Yazar: BİHTER NURTEN ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyadaki her ülke bir veya daha fazla malnütrisyon biçiminden etkilenmektedir. Malnütrisyonla mücadele, en büyük küresel sağlık sorunlarından biridir. Kanserli çocuklarda yetersiz beslenme, tedavi toleransında azalma, enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık ve azalan sağ kalım gibi sonuçları önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Çocukluk çağı kanseri için beslenme tarama aracı SCAN yetersiz beslenme riski olan çocukluk çağı kanser hastalarını tanımlamak için hızlı ve basit bir test olarak geliştirilmiştir. Bu çalışmada Screening Tool for Childhood Cancer (SCAN) Türk dili ve kültürüne uyarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun dil geçerliliği çeviri-geri çeviri yöntemiyle sağlanmıştır. Ölçek, Türkçeye çevrildikten ve kültürlerarası adaptasyon tamamlandıktan sonra 143 kanserli çocuk hastaya uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every country in the world is affected by one or more forms of malnutrition. Fighting malnutrition is one of the biggest global health challenges. In children with cancer, malnutrition can significantly affect outcomes such as decreased treatment tolerance, increased susceptibility to infections, and decreased survival. The SCAN was developed as a quick and simple test to identify childhood cancer patients at risk of malnutrition. In this study, SCAN has been adapted to Turkish language and culture. The language validity of the Turkish version of the scale was ensured by the translation-back translation method. After the scale was translated into Turkish and intercultural adaptation was completed, it was administered to 143 children with cancer.