Collective identity formation and the convergence of BRICS climate change policy
Ortak kimlik oluşumu ve BRICS iklim değişikliği politikasının yakınlaşması
- Tez No: 747318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez, başat üretim sektörleri, demografik eğilimleri, nüfus büyüklüğü, emisyon profilleri ve enerji piyasasındaki rolleri açısından farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS'in iklim değişikliği konusunda neyin aralarındaki yakınlaşmayı açıkladığını araştırmaktadır. Süreç izleme yönteminin teori testi türünün metodolojik ilkelerine bağlı kalarak, incelenen olguyu anlamak için mevcut teorilere dayanan üç potansiyel argüman bulunmaktadır. Böylece tez, Yeni-Gerçekçilikten yumuşak dengeleme, Liberal Kurumsalcılıktan işlevsel işbirliği ve İnşacılıktan ortak kimlik kavramlarını kullanmaktadır. Çalışmanın ana argümanı, BRICS devletleri arasında artan etkileşim, fiziki dünyada ortaya çıkan değişiklikler ve bunların sonucu olarak ortak kimlik temelinde yaşanan uyumluluğun BRICS kulübü içerisinde grup-içi birlikte çalışma ve işbirliği ağını genişlettiğini ve zamanla iklimle ilgili konularda ortak düşünce, söylem ve değerleri ürettiğini ileri sürmektedir. Ayrıca tez yorumsal söylem analizini benimseyerek BRICS platformunun deklarasyonlarından, üst düzey devlet temsilcilerinin açıklama ve konuşmalarından ve diğer resmi dokümanlardan oluşan birincil metinsel materyallerden faydalanmaktadır. Tez, ortak kimliğin BRICS'i yükselen güçler olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında nasıl konumlandırdığını ve örtüşen söylemsel, düşünsel ve siyasal çerçeveleriyle bağlantılı olarak iklim değişikliği ile mücadelede aktif katılımlarını nasıl teşvik ettiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede tez, BRICS arasındaki yakınlaşmanın köklerini açığa çıkararak, paylaşılan BRICS pozisyonlarını ortaya çıkarmak için incelenen zaman dilimini genişleterek ve ortak kimlik oluşumunun BRICS iş birliği için önemini göstererek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores what explains the convergence among the BRICS, the acronym standing for Brazil, Russia, India, China, and South Africa, on climate change, despite their divergent characteristics in terms of leading production sectors, demographic trends, population size, emissions profiles, and roles in the energy market. Based on the methodological principles of the theory testing branch of process tracing, there are three potential arguments driven by the existing theories to understand the phenomenon at hand. Hence, the dissertation utilizes soft-balancing of Neorealism, functional cooperation of Liberal Institutionalism, and collective identity formation of Constructivism. The main argument contends that the increasing interaction among the BRICS states, changes in the material world, and, as a result, the cohesion on the basis of collective identity have expanded the web of intra-group cooperation and collaboration within the club and generated shared ideas, discourse, and values on climate change-related issues over time. Adopting an interpretive discourse analysis, the dissertation also relies on primary textual materials consisting of the declarations of the BRICS platform, high-ranking state representatives' speeches and statements, and other official documents. The dissertation unravels how their collective identity position the BRICS as emerging powers between developed and developing countries and urge their active involvement in tackling climate change in connection with their overlapping discursive, ideational, and policy frameworks. Thus, the dissertation contributes to the literature by unveiling the roots of the convergence among the BRICS, extending the timeframe for uncovering the shared BRICS positions, and marking the relevance of collective identity formation for BRICS cooperation.