Viral salgınlar perspektifinde salgın yönetimi değerlendirmesi: SARS-COV-2 örneği
Evaluation of epidemik management i the perspective of viral epidemics SARS-COV-2 example
- Tez No: 747320
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık, kişinin hem ruhen ve hem de bedenen kendini iyi hissetme halidir. Sağlıklı hissetme hali içgüdüsel olarak gelişmektedir. Canlılar bedenlerindeki herhangi bir aksaklık durumunda içgüdüsel dürtü ile oluşan sorunları giderme eğilimine girmektedirler. Hastalıklar, insanlık tarihi ile birlikte varlıklarını sürdürmektedirler. Kişinin yaşam kalitesinin büyük bir kısmını sağlık ölçütü belirlemektedir. Bulaşıcı hastalıkları ele aldığımızda, milyonlarca insanı etkisi altına aldığı görülmektedir. Bulaşıcı hastalıklar her dönem bulundukları toplumda tehdit unsuru olarak varlığını sürdürmektedir. Gelişen bilim ve teknoloji ile birlikte günümüz çağında virüslerle savaşmak daha avantajlı hale gelmiştir fakat bilim ve teknolojinin dezavantajlı yönü de bulunmaktadır, virüsler artık biyolojik silah olarak da kullanılmaktadır. Çalışmada geçmiş, dönemlerde yaşanılan salgın hastalıklar, salgın hastalıkların varlığını sürdürdüğü dönemlerde alınan önlemler ve tedavi yöntemleri, hastalığın sona erdirilmesi ya da etkisinin azaltılması için yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Bu çalışmalar işlenirken koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine değinilmiştir. Hastalıklar oluşmadan ya da oluştuğu dönemlerde alınması gereken tedbirler ve bu tedbirlerde koruyucu sağlık hizmetlerinin önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is the state of feeling good both mentally and physically. The state of feeling healthy develops instinctively. In case of any malfunction in their bodies, living things tend to eliminate the problems that occur with their instinctive impulse. Diseases continue their existence with the history of humanity. A large part of a person's quality of life is determined by the criterion of health. When we consider infectious diseases, it is seen that millions of people are under their influence. Infectious diseases continue to exist as a threat in the society they live in at all times. With the developing science and technology, it has become more advantageous to fight viruses in today's age, but there are also disadvantages of science and technology, viruses are now also used as biological weapons. In the study, the epidemics experienced in the past and periods, the precautions and treatment methods taken during the periods when the epidemics continued, and the studies carried out to end the disease or to reduce its effect were discussed. While processing these studies, the importance of preventive health services was mentioned. The precautions to be taken before or during the occurrence of diseases and the importance of preventive health services in these measures are discussed.