Social and reference group through personal experience affect decision making process of consumer for FMCG products in Islamabad
Kişisel tecrübelerle sosyal ve referans grup, İslamabad'daki HTM tüketicilerin karar verme sürecini etkiliyor
- Tez No: 747322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA ÖZEKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı, sosyal ve referans grupları ile satın alma karar verme süreci arasındaki ilişkiyi hem doğrudan hem de bu grupların kişisel deneyimlerinin aracılık yönü aracılığıyla incelemektir. bu niceliksel çalışma için, islamabad'daki hızlı tüketim ürünlerine sahip 245 müşteriden bir anket anketi aracılığıyla kolayda örnekleme tekniği sayesinde kesitsel veriler toplanmış ve yanıtları spss 20 aracılığıyla daha fazla analiz edilmiştir. sonuçlar, sosyal ve referans arasında doğrudan pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. gruplarının ve müşterilerin satın alma karar verme süreçlerinde ve ayrıca bu grupların kişisel deneyimlerinin müşterilerin satın alma karar verme süreçlerinde kısmi aracılık rolünü ortaya koymuştur. bu çalışmanın bulguları, pazarlama yöneticileri tarafından iş hedeflerine ulaşmak için farklı müşteri kategorilerini etkilemek için kullanılabilir ve ayrıca bu grupların kişisel deneyimlerinin sosyal ve referans gruplar arasında nasıl müdahale edici bir rol oynadığı teorisine katkıda bulunmuştur. fmcg müşterilerinin satın alma karar verme süreci.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to examine a relationship between the social and reference groups and purchase decision-making process both directly and through the mediating aspect of personal experience of those groups. For this quantitative study, cross sectional data is collected by the virtue of convenience sampling technique from 245 customers of FMCG products in Islamabad through a survey questionnaire and their responses were further analyzed through SPSS 20. The results indicated a direct positive relationship between social and reference groups and purchase decisionmaking process of customers and also displayed the partial mediating role of personal experience of those groups on the purchase decision-making process of customers. The findings of this study can be used by the marketing managers to influence different categories of customers in order to achieve their business objectives and has further added to the theory of how personal experience of those groups plays an intervening role between the social and reference groups and the purchase decision-making process of FMCG customers.