Çağdaş resim sanatı içerisinde Graffiti ve Sokak Sanatı'nın konumu
The place of Graffiti and Street Art in contemporary painting
- Tez No: 747323
- Danışmanlar: DOÇ. BURÇİN ERDİ ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Graffiti ve Sokak Sanatı günümüz çağdaş sanat uygulamalarından biri olarak nitelendirilmektedir. İnsanın kendini var etme kaygısı ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Graffiti ve Sokak Sanatının; Sanatın başlangıcı olarak kabul gören mağara resimleri ile olan biçimsel ve anlamsal olarak benzerlikleri görünmektedir. Sanatın bugünkü tanımlaması ise Modernizm sonrası üretilen yapıtlar olarak tanımlanmaktadır. Modernizm öncesi, sanatın 'tarihsel' bir süreci olarak kabul görmüştür. Tez incelemesinde bugünü daha iyi anlamak adına duvar resminin semantik süreçleri de konu dahilinde incelenmiştir. Graffiti ve Sokak Sanatı, insanın duvar aracılığıyla, doğa ve içinde bulunduğu toplumsal yapı arasında kurmuş olduğu varoluşsal bir etkileşimi temsil etmektedir. Graffiti ve Sokak Sanatı bireyin kendisini doğa karşısında özgür bir şekilde ifade etme, anlama ve yaratma sürecinin ilk eylemleridir. Özellikle modernizm ve postmodernizm tanımları içerisinde bireyin tekilliğini daha çok öne çıkarmıştır. Graffiti ve Sokak Sanatının da davranış olarak kişinin bireyselliği, sanatın geleneksel tarafını reddetmesi gibi ortak yanları olduğunu görmekteyiz. Çağdaş sanat üretimleri arasında görülen Graffiti ve Sokak Sanatı artık günümüzde müze, sergi ve kamusal alanlarda yer bulmaktadırlar. Bu ifade zaman içinde bazı sanat akımlarından da etkilenerek kendisini geliştirmiştir. Bu çalışmada Graffiti ve Sokak Sanatını, çağdaş sanat içerisinde tanımlamak ve sanata kazandırdığı özgürlükçü ifadenin önemini göstermek için araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graffiti and Street Art are described as one of the contemporary art practices of today. It has emerged with the concern of human self-existence. Graffiti and Street Art; It is seen that they are similar to the cave paintings, which are accepted as the beginning of art, in terms of form and meaning. Today's definition of art is defined as works produced after modernism. Before modernism, it was accepted only as a 'historical' process of art. In the thesis review, the semantic processes of wall painting were also examined within the scope of the subject in order to better understand today. Graffiti and Street Art represent an existential interaction that man has established between nature and the social structure he is in through the wall. Graffiti and Street Art are the first actions of the individual's free expression, understanding and creation process against nature. In particular, he emphasized the singularity of the individual more in the definitions of modernism and postmodernism. We see that Graffiti and Street Art also have common aspects such as the individuality of the person and the rejection of the traditional side of art. Graffiti and Street Art, which are seen among contemporary art productions, are now taking place in museums, exhibitions and public spaces. This expression developed itself over time by being influenced by some art movements. In this study, research has been carried out to define Graffiti and Street Art in contemporary art and to show the importance of the libertarian expression it brings to art.