İslami geometrik dokular için veritabanı önerisi
Islamic geometric patterns database proposal
- Tez No: 747354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İslami geometrik dokular, çeşitli kategorizasyonlarla sınıflandırılmaktadır. Özellikle geometrisine göre (yıldız sayısı veya ızgara sayısı), lokasyonuna göre (şehir, ülke), bulunduğu yapının fonksiyonuna göre (cami, medrese vb.) ve tarihine göre yapılan sınıflandırmalar mevcuttur. Ancak bu sınıflandırmalarda, birkaç kategoriye giren pek çok doku olabilmektedir. Bu yüzden dokuların, birden fazla kategoriye girmesine imkan veren, ve dolayısıyla farklı kategorilere göre ''sorgu'' yapabilen dijital bir sisteme gereksinim vardır. Böyle bir sistematik oluşum ile İslami geometrik dokular daha kolay analiz edilebilir ve dokuların daha kolay taraması yapılabilir. Bu yüzden bu çalışma kapsamında SQL tabanlı bir veritabanı geliştirilmesi önerilmiştir. Geliştirilen bu veritabanına ''IslamicGeometricPatternsDB'' ismi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic geometric patterns are classified with various categorizations. In particular, there are classifications made according to the geometry of patterns (number of star arms or grid structure), location of patterns (city, country), type (madrasah, mosque etc.) of the building (in which patterns are embedded) and date of patterns. However, in these classifications, there may be many patterns that fall into several categories. For this reason, there is a need for a digital system that allows patterns to enter more than one category, and therefore various“queries”can be made according to different categories. With such a systematic formation, Islamic geometric patterns can be searched and analyzed easily. Therefore, it is suggested to develop a SQL-based database within the scope of this study. This developed database was named as“IslamicGeometricPatternsDB”.