Two decades of central banking: Institutional change in Türkiye's political economy
Merkez bankacılığının yirmi yılı: Türkiye'nin politik ekonomisinde kurumsal değişim
  1. Tez No: 747370
  2. Yazar: ALİ BERK İDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez bir tarafta kritik dönemeç kuramları bir tarafta da kademeli kurumsal değişim kuramları olmak üzere birbiriyle çatıştığı düşünülen iki kurumsal değişim kuramının aslında birbirini dışlar nitelikte olmadığı görüşünü savunmaktadır. Nitel araştırma tasarımı üzerine kurulu bu tek-ülke çalışması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının, ilki 2001 yılında ikincisi de 2010'lardan sonra olmak üzere iki farklı zaman diliminde geçirdiği kurumsal değişimleri karşılaştırmalı sonuçlar elde etmek amacıyla incelemektedir. Sonrasında tarihsel analiz yoluyla dört boyut incelemeye alınmaktadır: ilkeler, hedefler, prosedürler ve araçlar. Bu dört boyutun dört farklı mod biçiminde (sürüklenme, çevrim, katmanlandırma ve ilga) ortaya çıktığı iddia etmektedir. Tezde ayrıca iç kökenli kısıtlamalar ile dış kökenli baskılar da karşılaştırılmıştır. Tez, Türkiye'nin bu değişimler konusunda tek ve emsalsiz olmadığına dair karşılaştırmalı bir içgörü ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that two seemingly conflicting theories of institutional change, the ones on critical junctures and the ones on gradual institutional change, are not mutually exclusive. Based on a qualitative research design and a single-country study, this thesis examines the two different periods of institutional change that the Central Bank of the Republic of Türkiye has gone through, first in 2001 and second after the 2010s. It compares and contrasts these two periods for comparative insights. Then, it makes a historical analysis of the latter change under four dimensions: principles, objectives, procedures, and instruments. I argue that these four dimensions have undergone four modes of change that are drift, conversion, layering, and displacement. It also compares the effects of endogenous constraints and exogenous pressures. The thesis ends with comparative insights that Türkiye is not a unique case.