Kastrasyon ve kemoterapiye dirençli prostat karsinomu tanılı olgularda FDG vGa-68 ile yapılan dual radyofarmasötik pet/BT görüntüleme yönteminin LU-177 PSMA tedavisi için doğru hasta seçimine katkısı
The contribution of dual radiopharmaceutical PET/CT imagingmethod with FDG and GA-68 to the RİGHT patient selection for LU-177psma treatment in patients with castrati̇on and chemotherapyresistant prostate carcinoma
- Tez No: 747396
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kastrasyon ve kemoterapiye dirençli prostat karsinomlu olgularda metastatik lezyonların dual PET/BT görüntülemede FDG ve Ga-68 PSMA afinite düzeylerine göre Lu-177 PSMA tedavisinden fayda görüp görmeyeceğini öngörebilmek, böylece hastaların diğer onkolojik tedavi yöntemlerine yönlendirilmesini sağlayarak yanlış tedavi seçimi ile zaman kaybetmesinin, gereksiz dozlarda radyasyon alarak radyasyonun deterministik ve stokastik etkilerinden olumsuz etkilenmesinin ve yaşam süresinin kısalmasının önüne geçebilmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde ilk başvuruda rutin protokolümüz dahilinde yapılmış Ga68 PSMA ve F18-FDG PET-BT görüntülemeleri bulunan ve Lu-177 PSMA tedavisinin 3 seanstan oluşan ilk kürü tamamlanmış olan, kastrasyon ve kemoterapiye dirençli prostat karsinomu tanılı 17 hastanın tedavi yanıtını değerlendirme PET/BT rapor ve görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. PET görüntülerinde FDG ve PSMA radyafarmasötik tutulum düzeyi karaciğer parankimi referans alınarak görsel olarak değerlendirildi ve tedavi yanıtları rapor yorumlarına dayanılarak yapıldı. Buna göre FDG+/ PSMA+, FDG+/PSMA-, FDG>PSMA, FDGPSMA; PSMA+/FDG-; FDG< PSMA; FDG+/PSMA+ nitelikte metastatik lezyonlar barındıranların tedaviye yanıtsızlık (progresif hastalık) oranları sırasıyla; %75; %80; %53.8; %50; %46.7 olarak bulundu. SONUÇ: İlk geliş dual PET görüntülemede; FDG+/PSMA– (p:0.294); FDG>PSMA (p:0.131); PSMA+/FDG- (p:0.576); FDG
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it is aimed to predict whether metastatic lesions in cases with castration and chemotherapy-resistant prostate carcinoma will benefit from Lu-177 PSMA treatment according to FDG and Ga-68 PSMA affinity levels in dual PET/CT imaging. We aimed to prevent the negative effects of radiation from the deterministic and stochastic effects of radiation and shortening the life span by taking unnecessary doses of radiation. MATERİALS AND METHODS: Evaluation of the treatment response of 17 patients diagnosed with castration and chemotherapy-resistant prostate carcinoma, who had Ga68 PSMA and F18 - FDG PET-CT scans performed within our routine protocol at the first admission in our clinic, and who completed the first course of Lu 177 PSMA treatment 4 consisting of 3 sessions, retrospective PET/CT reports and images was evaluated. The level of FDG and PSMA radiopharmaceutical uptake in PET images was visually evaluated with reference to the liver parenchyma, and treatment responses were made based on report comments. Accordingly, it was desired to investigate whether the presence of metastatic lesion in the FDG+/PSMA+, FDG+/PSMA-, FDG>PSMA, FDGPSMA, FDGPSMA (p:0.131); PSMA+/FDG- (p:0.576); FDG