Ameliyat öncesinde müzik dinletmenin ürolojik cerrahi planlanan bireylerin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of listening to music prior to surgery on the anxiety level of individuals planned for urological surgery
- Tez No: 747395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ameliyat öncesinde müzik dinletmenin ürolojik cerrahi planlanan bireylerin anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla, ön test-son test randomize kontrollü deneysel olarak yapılan araştırmanın evrenini Eylül 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Üroloji Servisine ameliyat planıyla yatışı yapılan 359 birey oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 80 (40 müdahale, 40 kontrol) birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Bilgi Formu”,“Durumluk/Sürekli Kaygı Envanteri”,“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 23.0 paket programı kullanılmıştır. Müdahale grubunun ön test ve son test durumluk kaygı envanteri puan ortalamasının 37.15±8.04 ve 34.67±9.09; kontrol grubunun 36.23±9.44 ve 37.23±9.78 olduğu; müdahale grubundaki fark istatistiksel olarak anlamlı iken (p=0.006), kontrol grubunda anlamlı bir fark olmadığı (p=0.256); müdahale grubunun ön test ve son test sürekli kaygı envanteri puan ortalamasının 39.73±7.71 ve 39.88±8.22; kontrol grubunun 40.68±4.91 ve 41.25±5.87 olduğu; müdahale (p=0.840) ve kontrol (p=0.346) grubundaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı; müdahale grubunun ön test ve son test ameliyata özgü kaygı ölçeği puan ortalamasının 18.08±4.52 ve 16.55±4.79; kontrol grubunun 20.50±7.31 ve 20.95±7.69 olduğu; müdahale grubundaki fark istatistiksel olarak anlamlı iken (p=0.011) kontrol grubunda anlamlı bir fark olmadığı (p=0.498) tespit edilmiştir. Sonuç olarak ürolojik cerrahi planlan bireylere ameliyat öncesi 30 dakika dinletilen Türk Sanat Müziğinin, müzik bitiminden 15 dakika sonra ölçülen sürekli anksiyetesinde bir fark oluşturmazken durumluk ve ameliyata özgü anksiyeteleri üzerine olumlu etki oluşturduğu; bu nedenle kolay uygulanabilen müziğin, bütüncül hemşirelik uygulamaları kapsamında ürolojik cerrahi planlanan bireylerin bakımında kullanımının teşvik edilmesi ve uygulama konusunda gerekli eğitimlerin düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effect of listening to music prior to surgery on the anxiety level of individuals planned for urological surgery, the population of the study, which was conducted as a pre-test and post-test randomized controlled experiment, consists of 359 individuals who were hospitalized for surgery purpose in the Urology Service of Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center between September 2021 and February 2022. The sample consists of 80 (40 intervention, 40 control) individuals who met the criteria of being included in the study. The data of the study were gathered with“Information Form”,“State/Trait Anxiety Inventory”,“Surgery-Specific Anxiety Inventory”. IBM SPSS Statistics 23.0 program was used for data analysis. The pre-test and post-test state anxiety inventory mean scores of the intervention group were 37.15±8.04 and 34.67±9.09; the control group was 36.23±9.44 and 37.23±9.78; while the difference in the intervention group was statistically significant (p=0.006), there was no significant difference in the control group (p=0.256); the pre-test and post-test trait anxiety inventory mean scores of the intervention group were 39.73±7.71 and 39.88±8.22; the control group was 40.68±4.91 and 41.25±5.87; the difference between the intervention (p=0.840) and control (p=0.346) groups was not statistically significant; the pre-test and post-test surgery-specific anxiety scale mean scores of the intervention group were 18.08±4.52 and 16.55±4.79; the control group was 20.50±7.31 and 20.95±7.69; while the difference in the intervention group was statistically significant (p=0.011), no significant difference (p=0.498) was found in the control group. As a result, while Turkish Art Music, which is played for 30 minutes before the surgery, does not make a difference in the trait anxiety measured 15 minutes after the end of the music, it has a positive effect on the state and surgery-specific anxiety; therefore, it can be suggested to encourage the use of easily applicable music in the care of individuals scheduled for urological surgery within the scope of holistic nursing practices and to organize the necessary trainings on the application.