Ontological insecurity on the European Union's periphery: The case of Greece-Turkey bilateral relations
Avrupa Birliği'nin çevresinde ontolojik güvensizlik: Yunanistan-Türkiye ikili ilişkileri vakası
- Tez No: 747407
- Danışmanlar: PROF. DR. DİMİTRİOS TRİANTAFYLLOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türkiye-Yunanistan ikili ilişkileri yüzyıllar boyunca çetin ve gergin olagelmiştir. Buna uygun bir şekilde, Türk ve Yunan milliyetçilikleri birbirleriyle karşılıklı ilişki ve çatışma içerisinde gelişmişlerdir. Türkiye ve Yunanistan'ın Avrupa'nın çevresinde yer alması sebebiyle, Avrupa Birliği Türkiye-Yunanistan ikili ilişkilerinde devamlılık gösteren ve merkezi bir rol alan üçüncü parti olmuştur. Bu tez gergin Türkiye-Yunanistan ikili ilişkilerinin materyal tartışmaların değil Ankara ve Atina arasındaki ontolojik güvensizliğin bir sonucu olduğunu iddia etmektedir. Bu bağlamda, bu tez ikili ilişkilerin tarihsel arka planına – Türkiye ve Yunanistan'da ortak/birbiriyle ilişkili geçmiş olayların çelişkili anlatıları – ve Avrupa Birliği (AB)'nin Türkiye-Yunanistan ikili ilişkilerine normatif olmayan dahiliyetine odaklanmaktadır. AB ontolojik güvenlik sağlayıcısı olma kapasitesini kullanamayıp ontolojik güvensizlik tetikleyicisine dönüşürken Türkiye ve Yunanistan unutma ve hatırlama pratiklerine dayanarak“seçilmiş zaferlerin”ve“seçilmiş travmaların”önyargılı anlatılarını geliştirmiştir. AB iki taraf içinde ahlaki bir pusula olma kapasitesine ulaşamazken çelişkili anlatılar Türkiye ve Yunanistan'da ontolojik güvensizliğe sebep olmuştur. Dolayısıyla, bu tez Ontolojik Güvenlik Çalışmaları bağlamında duygusallaştırılmış ikili ilişkileri analiz etmektedir. Tezin argümanlarını öne sürmek ve örneklerle açıklamak için 1999-2020 tarihleri arasındaki Ayasofya tartışması ve Türkiye'nin AB üyelik süreci mercek altına alınmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Greece-Turkey bilateral relations have been complex and tense for centuries. Accordingly, Greek and Turkish nationalisms have evolved interrelated to and in contrast with one another. Since Greece and Turkey are located on Europe's periphery, the European Union has been the persistent and pivotal third party in their bilateral relations. This thesis argues that the strained bilateral relations between Greece and Turkey are not the result of material disputes but the repercussion of the ontological insecurity in Ankara and Athens. Accordingly, the thesis delves into the historical background, i.e., the contradictory accounts of Greece and Turkey's common and connected history and the European Union's non-normative involvement in Greece-Turkey bilateral relations. Greece and Turkey have developed a biased narrative of their“chosen glories”and“chosen traumas”by forgetting and remembering practices, whilst the EU cannot serve as an ontological security provider and has transformed into an ontological insecurity trigger. As the EU fails to serve as a moral compass for both sides, the conflicting narratives lead to ontological insecurity in Greece and Turkey. The thesis analyses their emotionalised bilateral relations in the context of Ontological Security Studies. In order to put forward and illustrate the thesis' arguments, data on the Hagia Sophia debate and Turkey's EU bid between 1999 and 2020 have been collected and analysed.