The depiction of the double in Patricia Highsmith's The Talented Mr. Riplry and Daphne Du Maurier's The Scapegoat
Patricia Highsmith'in Yetenekli Bay'ındaki çiftin tarifi. Ripley ve Daphne Du Maurier'in Günah Keçisi
  1. Tez No: 747414
  2. Yazar: AYA OBAİD ALHELI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Patricia Highsmith'in The Talented Mr. Ripley ve Daphne du Maurier'in The Scapegoat romanlarındaki ikiz temsilinin incelenmesidir. Edebi eleştirmenler ve psikologlar temayı tanımlamak için birkaç farklı girişimde bulunmuş ve hemen hemen hepsi, çiftin bir kişinin gizli kişiliğini temsil ettiği konusunda hemfikir olsa da, ikili, gerekçeye bağlı olarak vakadan vakaya ele alınmaktadır. çifte temanın psikolojiye odaklanan yazarlar tarafından neden sıklıkla kullanıldığını ve seçildiğini ve amaçlanan mesajı iletmede onlara nasıl yardımcı olduğunu açıklayın. Alman yazar Jean-Paul Richt, doppleganger kelimesine hayat verdi ve onu ilk ortaya atan kişi oldu ve çalışmanın ilk bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Sonraki bölümler, Patricia Highsmith'in The Talented Mr. Ripley ve Daphne du Maurier'in The Scapegoat'ındaki ikilinin analizi olan çalışmanın ana fikrini özetleyecektir. Ayrıca çalışmada ikilinin varlığı üzerinde durularak eserler hakkında kısa bir bilgi verilecektir. Her durumda çiftin neye benzediğini bulmaya ve onu tanımlamaya çalışacaktır. Bu çalışmanın konusu ikizlere odaklanıyor çünkü ben her zaman bireylerin kendileri hakkında nasıl düşündüklerini, iyilerini kötülerinden ayırt edebiliyorlarsa eylemlerinin sonuçlarını kavrayıp kavrayamayacaklarını ve kendilerini nesnel olarak inceleyip inceleyemeyeceklerini anlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation of the representation of the double in the fiction of Patricia Highsmith's The Talented Mr. Ripley and Daphne du Maurier's The Scapegoat. The double is treated from case to case depending on the rationale, while there have been several different attempts by literary critics and psychologists to define the theme and practically all of them agree that the double represents a person's hidden personality.Therefore, this study aims to illustrate why the double theme is often utilized and chosen by writers focusing on psychology and how it aids them in conveying their intended message. The German writer Jean-Paul Richt brought back the word of doppleganger to life and he was the first one who coined it and it will be covered in further detail in the study's first chapter. The next chapters will summarize the study's central idea which is the analysis of the double in Patricia Highsmith's The Talented Mr. Ripley and Daphne du Maurier's The Scapegoat. Besides, the study will give a brief overview of the works, focusing on the presence of the double. It will try to figure out what the double looks like in each case and identify it. The subject for this study focuses on the doppelgänger because I have always sought to understand how individuals think about themselves, whether they grasp the implications of their actions if they can distinguish their good from their bad, and whether they can objectively examine themselves.